Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci v prestížnom žurnále Science podrobne opísali objav planéty, ktorá je príliš veľká na to, aby existovala. Aspoň podľa našich aktuálne využívaných modelov. To, čo robí tento objav ešte viac ohromujúcim, je skutočnosť, že táto „mamutia“ planéta o veľkosti Neptúnu, ktorá má 13-krát väčšiu hmotnosť ako Zem, obieha okolo malej ultrachladnej hviezdy, ktorá je deväťkrát ľahšia ako Slnko. Na tému upozornil portál Futurism.

Nemala existovať

Reč je o planéte LHS 3154b, ktorá spochybňuje konvenčné teórie vzniku planét, podľa ktorých planéty vznikajú z obrovských oblakov kozmického plynu a prachu. Zdá sa totiž, že disk okolo malej hviezdy LHS 3154 nie je dostatočne veľký na to, aby mohol vytvoriť takúto obrovskú planétu. Tento vývoj prinútil vedcov opäť zvážiť základné procesy tvorby planét.

Webb Space Telescope

Čo o nej vieme?

Čo sa týka samotnej planéty, tá ako sme spomínali obiehala okolo červeného trpaslíka LHS 3154, vzdialeného zhruba 50 svetelných rokov od Zeme. Okolo svojej materskej hviezdy obieha vo vzdialenosti 0,02262 astronomických jednotiek (3 384 000 km) a jeden oblet svojej hviezdy stihne len za 3 dni a 17 hodín.

V súčasnosti tiež ide o jednu jedinú kratkoperiodickú planétu o veľkostí Neptúna, ktorá obieha okolo hviezdy s nízkou hmotnosťou. Hoci okolo červených trpaslíkov obiehajú aj masívnejšie exoplanéty, ako sú TZ Arietis b, či GJ 3512 b , majú široké obežné dráhy s periódami dlhšími ako 200 dní a pravdepodobne vznikli iným spôsobom ako LHS 3154 b.

Existencia LHS 3154b vyvoláva nespočetné množstvo zaujímavých otázok a núti vedcov prehodnotiť doterajšie paradigmy vzniku planét. Ako výstižne zhrnul tieto zistenia hlavný autor štúdie Suvrath Mahadevan: „Tento objav skutočne  poukazuje na to, ako málo toho o vesmíre vieme.“

Okrem toho má objav LHS 3154b širšie dôsledky pre naše chápanie planetárnych systémov a potenciálu života mimo našej slnečnej sústavy. Existencia takejto masívnej planéty obiehajúcej okolo ultrachladnej hviezdy spochybňuje tradičné predstavy o obývateľnosti a podmienkach potrebných na vznik života. Vedcov podnecuje k tomu, aby prehodnotili rozmanitosť planetárnych systémov a potenciál existencie netradičných foriem života vo vesmíre.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú