Nedávno objavená hviezda s označením J1912-4410 patrí medzi vôbec tie najvzácnejšie v celej galaxii. Tento objav je dokonca natoľko vzácny, že ide len o druhú objavenú hviezdu svojho druhu vo vesmíre. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Nový druh hviezd

Objav tejto extrémne vzácnej hviezdy definitíve potvrdzuje existenciu „pulzarových bielych trpaslíkov“ (pozn. redakcie: termín nemá slovenský ekvivalent, zahraničná literatúra ho označuje ako „white dwarf pulsar“) a dáva nové možnosti a nástroje na interpretáciu vývoja hviezd, ale aj zvláštnych signálov, ktoré detegujeme naprieč celou Mliečnou dráhou.

Pablo Carlos Budassi/Wikimedia, Juric.P / Depositphotos

Nový objav publikovaný v dvoch článkoch v žurnáloch Nature Astronomy a Astronomy & Astrophysics tiež potvrdzuje, že magnetické polia bielych trpaslíkov sú generované vnútorným dynamom. Inými slovami, sú generované podobných spôsobom, ako je vytvárané magnetické pole našej planéty – magnetické pole na bielych trpaslíkoch je však mnohonásobne silnejšie.

„Pôvod magnetických polí je veľkou otvorenou otázkou v mnohých oblastiach astronómie. Uvedené obzvlášť platí pre hviezdy bielych trpaslíkov,“ objasňuje astrofyzička Ingrid Pelisoli. „Magnetické polia bielych trpaslíkoch môžu byť viac než miliónkrát silnejšie, ako magnetické pole Slnka a model dynama pomáha vysvetliť, prečo to tak je. Objav J1912-4410 predstavuje kritický pokrok v tejto oblasti,“ dodáva.

Podľa akceptovaných teórií sú pulzary vysoko zmagnetizované neutrónové hviezdy, ktoré vznikli kolapsom jadra veľkých hviezd. Ich signál má zo Zeme podobu prerušovaných impulzov, pretože rotujú pomerne vysokou rýchlosťou a naše observatóriá ich dokážu registrovať len v momente, keď sú lúčom radiácie nasmerované našim smerom.

ScreenShot/ Chandra X-ray Observatory/ YouTube

Biely trpaslík predstavuje poslednú fázu životného cyklu malých až stredných hviezd. Ide o pozostatky hviezdnych jadier, ktoré nemajú dostatočnú hmotnosť na zapálenie termonukleárnej reakcie a z tohto dôvodu postupne zanikajú a stávajú sa z nich červené obry, ktoré sa následne zbavia svojej vonkajšej vrstvy a zostane z nich iba inertné jadro, ktoré nazývame biely trpaslík.

Tento typ hviezd má väčší polomer a menšiu hustotu ako neutrónové hviezdy a až do nedávna sme nevedeli, že sa môžu zmeniť na pulzary.

Prvá hviezda svojho druhu

Všetko zmenil rok 2016 a objav AR Scorpii, ktorý je považovaný za prvého pulzarového bieleho trpaslíka. AR Scorpii je biely trpaslík nachádzajúci sa v binárnom systémom spolu s červeným trpaslíkom.

Ako sa točí, jeho lúče prechádzajú okolo červeného trpaslíka, čo spôsobuje, že sa rozjasňuje na viacerých vlnových dĺžkach v pravidelných 1,97-minútových časových intervaloch.

Podstatné je tiež vedieť, že nejde o klasický pulzar, čo znamená, že lúče, ktoré pozorujeme nepochádzajú priamo z bieleho trpaslíka, ale z účinkov, ktoré majú tieto lúče na sprievodnú hviezdu.

Pozorovania AR Scorpii tiež naznačovali, že daný biely trpaslík má extrémne silné magnetické pole, ktoré je pravdepodobne vytvárané vnútorným dynamom – AR Scorpii začal ako bežný biely trpaslík bez magnetického poľa, postupom času sa však ochladzoval a čerpal čoraz viac materiálu od sprievodnej hviezdy. To zrýchlilo jeho rotáciu.

Ochladzovanie viedlo tiež k zmene vnútornej hustoty, čo v kombinácii s konvekciou tepla a rýchlou rotáciou viedlo k naštartovaniu dynama.

Na potvrdenie týchto hypotéz však jeden objav nestačí. Aj z tohto dôvodu sa tím vedcov snažil nájsť ďalšie podobné hviezdy. Hoci sa podarilo objaviť niekoľko desiatok vhodných kandidátov na pulzar bieleho trpaslíka, iba J1912-4410 vykazoval správanie podobne AR Scorpii, píše portál Space.

NASA/CXC/M.Weiss

Všetky predpovede sa po objavení J1912-4410 zdajú byť správne, keďže pozorovaný pulzarový biely trpaslík má teplotu „len“ 13 000 °C. Je teda oveľa chladnejší ako bežné biele trpaslíky, ktoré dosahujú teplotu až 100 000 °C.

Všetko tiež nasvedčuje tomu, že J1912-4410 sa otočí okolo svojej osi raz za 5 minút a má extrémne silné gravitačné pole. Aspoň na to poukazujú výsledky pozorovaní toho, aký vplyv má J1912-4410 na svoju sprievodnú hviezdu.

Zdá sa teda, že J1912-4410 definitívne potvrdzuje existenciu nového druhu hviezdy a teda pulzaru bielych trpaslíkov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú