V našom vesmírnom susedstve bola objavená nová exoplanéta. Dosahuje veľkosť Zeme a podľa novej štúdie publikovanej v žurnále Nature môže podporovať život. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Objavili nový svet

Objavovanie nových svetov vo vesmíre je azda najzaujímavejšiou a širokou verejnosťou aj najobľúbenejšiou činnosťou, ktorú astronóm môže vykonávať. Teraz sa im môžeme poďakovať za objav exoplanéty LP 791-18d.

Tá sa nachádza len 90 svetelných rokov od Zeme a bola detegovaná prostredníctvom „lovca“ exoplanét s názvom Tess, ale tiež údajov získaných z už vyradeného Spitzerovho teleskopu.

ESO/L. Calçada

„LP 791-18d je slapovo uzamknutá, čo znamená, že ku svojej hviezde smeruje stále rovnakou stranou,“ cituje NASA na svojom webe spoluautora štúdie Björn Bennekeho. „Hoci je na dennej strane zrejme príliš horúco na to, aby na povrchu existovala voda v kvapalnom skupenstve, množstvo vulkanickej aktivity, o ktorej sa domnievame, že sa vyskytuje naprieč celou planétu, by mohlo udržať atmosféru, ktorá umožňuje kondenzáciu vody na nočnej strane,“ dodáva.

Novoobjavená exoplanéta obieha okolo malého červeného trpaslíka ukrytého v súhvezdí Pohár, teda vo veľmi malom a nenápadnom súhvezdí nachádzajúcom sa na južnej strane oblohy. Na základe rôznych výpočtov odborníci dospeli k záveru, že LP 791-18d je vzdialená iba 90 svetelných rokov od Zeme, pričom jej hmotnosť je zhruba rovnaká ako hmotnosť našej planéty.

Navyše, zmieňovaná extrasolárna planéta sa nachádza na vnútornom okraji obývateľnej zóny, čo vedcom dáva ďalšiu nádej na to, že planéta by mohla mať podmienky potenciálne vhodné pre udržanie vody v kvapalnom skupenstve.

Exoplanéta nie je sama

V minulosti boli okolo spomínaného červeného trpaslíka objavené aj ďalšie exoplanéty, ktoré dostali označenie LP 791-18b a LP 791-18c. Planéta najbližšie k hviezde a s písmenom „b“ na konci je zhruba o 20 % väčšia ako Zem a planéta s písmenom „c“ na konci je až 2,5-krát väčšia ako planéta Zem, pričom je až 7-násobne hmotnejšia.

Exoplanet
Robin Dienel, Carnegie Institution for Science

Planéta LP 791-18c a novoobjavená LP 791-18d sa pritom nachádzajú pomerne blízko seba. Každý blízky prechod týchto planét spôsobuje, že hmotnejšia planéta „c“ gravitačne ťahá planétu „d“, čím sa jej obežná dráha stáva čoraz eliptickejšou. Na tejto eliptickej dráhe sa planéta „d“ mierne deformuje zakaždým, keď obehne hviezdu.

Tieto deformácie sú schopné vytvoriť dostatočné vnútorné trenie na to, aby zohriali vnútro planéty a vyvolali sopečnú aktivitu na jej povrchu. Ako sme ťa informovali aj v samostatnom článku, rovnakým spôsobom je ovplyvnený aj mesiac Io.

Vzhľadom na to, že bádatelia dostali povolenie na sledovanie planéty LP 791-18c prostredníctvom vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, veria, že sa im k tejto planéte podarí pridať aj novoobjavená LP 791-18d, ktorá môže byť potenciálne obývateľná.

„Iba malá časť doposiaľ objavených exoplanét sa považuje za schopné podporovať život. Náš objav LP 791-18d nám dáva väčšiu nádej, že jedného dňa môžeme nájsť známky života na inej planéte,“ nazdáva sa spoluautorka štúdie Karen Collinsová.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú