Napriek tomu, že galaxie sú od seba vzdialené milióny svetelných rokov, vzájomne ich prepája niečo unikátne, čo vedci nazývajú štruktúra. Portál Sciencealert upozornil na novú medzinárodnú štúdiu publikovanú na webe The Astrophysical Journal, v ktorej sa uvádza, že medzinárodný vedecký tím na čele s Danielom Pomarèdem z Univerzity Paris-Saclay vo Francúzku objavil jednu najväčších galaktických štruktúr, aké poznáme.

Novoobjavená štruktúra je vzdialená od Mliečnej dráhy pol miliardy svetelných rokov a dostala pomenovanie South Pole Wall. Podobne ako iné galaktické štruktúry, aj South Pole Wall je prepojený pomocou vodíkového plynu a temnej hmoty. Rozpína sa na vzdialenosť 1,37 miliárd svetelných rokov, pričom od Mliečnej dráhy je vzdialený „iba“ 500 miliónov svetelných rokov, čo ju pre nás robí špeciálnou. Je to totiž doposiaľ najbližšie objavená štruktúra tak enormných rozmerov.

Objavená galaktická štruktúra sa nachádza na mieste zvanom Zone of Avoidance, čo je časť oblohy, ktorá je skrytá za svetlom Mliečnej dráhy. Svojou veľkosťou súperí o pozíciou šiestej najväčšej objavenej štruktúry. V súčasnosti aj naďalej najväčšou galaktickou štruktúrou zostáva Great GRB Wall, ktorý sa rozpína na vzdialenosť 9,7 miliárd svetelných rokov. Pre lepšiu predstavu, vzdialenosť 9,7 miliárd rokov predstavuje desatinu pozorovaného vesmíru.

A. Ginsburg, BGPS Team, GLIMPSE II Team

Vedcom sa pomocou rôznych špeciálnych metód a výpočtov podarilo vytvoriť Mapu South Pole Wall aj napriek tomu, že je skrytá za pozorovateľnou častou oblohy. Do výpočtov bolo potrebné zahrnúť rozpínanie vesmíru, ktoré sa prejavuje vzájomným vzďaľovaním galaxií a tiež zmerať tzv. červený posun, ktorý vyjadruje posun vlnovej dĺžky k červenej farbe spektra.

Čím rýchlejšie sa pozorované objekty vzďaľujú, tým je červený posun väčší. Pre tieto výpočty vedci použili databázu s názvom Cosmicflows-3, ktorá obsahuje výpočty vzdialeností pre takmer 18 000 galaxií.

Mapa štruktúry South Pole Wall Screenshot/ Daniel Pomarède/ Youtube

Na mape je zobrazená štruktúra South Pole Wall, ktorá sa nachádza za pozorovateľnou časťou oblohy oproti Shapleyho superklastru a jadro štruktúry sa nachádza v súhvezdí Chameleón. Štruktúra prepája súhvezdia Rajka a Zajac, odkiaľ sa tiahne smerom na sever k súhvezdiu Veľryby.

Celá štruktúra South Pole Wall sa pohybuje smerom k Shapleyho superklastru, známemu tiež ako Shapleyho superkopa. Shapleyho superkopa predstavuje zoskupenie hviezd a galaxií, ktoré sú od Mliečnej dráhy vzdialené 650 miliónov svetelných rokov.

Napriek všetkým uskutočneným výpočtom však vedci dodávajú, že celú štruktúru South Pole Wall sa im zrejme nepodarilo zmapovať. Je vysoko pravdepodobné, že South Pole Wall je ešte oveľa väčší, ako si myslíme a obsahuje miliardy planét podobných Zemi.

Objav štruktúry South Pole Wall je dôležitý aj z pohľadu lepšieho pochopenia ďalšieho superklastru s názvom Laniakea, do ktorého patrí aj Mliečna dráha. Laniakea je superklaster objavený v roku 2014, ktorý sa rozpína na vzdialenosť 520 miliónov svetelných rokov a okrem našej galaxie doň patrí aj ďalších približne 100-tisíc galaxií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú