Vedci po dlhom výskume prišli na to, odkiaľ pochádzajú organické molekuly nájdené na Marse. Tam ich ľudstvo pomocou rôznych sond skúma už dlhšiu dobu a aj keď existuje viacero procesov, ktoré ich môžu vytvoriť, donedávna si skutočným pôvodom nebol nik istý. Ako upozorňuje portál ScienceAlert, zdroj sa môže nachádzať priamo v marťanskej atmosfére a ďakuje jednému dôležitému procesu.

Zodpovedá množstvo otázok

Organické molekuly sa už podarilo identifikovať naprieč celým vesmírom a ešte nutne neznamenajú prítomnosť mimozemského života. Fungujú však ako základné stavebné bloky pre potenciálny život, čo vidíme aj na našej vlastnej planéte. Na Marse majú viaceré z týchto molekúl pochádzať priamo z marťanskej atmosféry, ktorá je tvorená predovšetkým oxidom uhličitým.

V atmosfére bol oxid uhličitý vystavený intenzívnemu ultrafialovému žiareniu Slnka, čím došlo k vzniku organických uhlíkových molekúl. Tie následne v podobe jemnej hmly padali na marťanský povrch, kde sa postupom času usádzali. Takéto molekuly na báze uhlíka sú podľa expertov základným stavebným prvkom života v podobe, v akej ho poznáme a zodpovedajú otázku toho, čo prišlo prv – život alebo organické molekuly.

NASA/JPL-Caltech/MSSS

Bombardovanie molekúl svetlom v atmosfére je známe ako fotolýza a tento proces je nesmierne dôležitý aj na Zemi. Na Marse fotolýza vytvára z CO2 oxid uhoľnatý a kyslík, pričom najčastejšie prebieha s dvomi izotopmi uhlíka (C-12 a C-13). Analýza meteoritu z Marsu, ktorý dopadol na Antarktídu, potvrdzuje pomery týchto izotopov uhlíka presne tak, ako ich predpovedali kvantové chemické simulácie vykonané už dávnejšie.

Mohli sme ho kontaminovať

Jednou z obáv vedcov je, že sme Mars už kontaminovali mikroorganizmami. Všetky sondy síce prechádzajú intenzívnym čistením a zaobchádza sa s nimi doslova v rukavičkách, avšak nie je možné úplne ich zbaviť všetkého pozemského života. Niektorí sa kvôli tomu boja, že už sme mohli na povrch Marsu zaniesť odolné organizmy. Ako ukazuje dlhodobý výskum, niektoré druhy sú schopné prežiť aj na vonkajšku Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Zatiaľ bez života

Aj keď sa už na Marse podarilo identifikovať množstvo organických molekúl, skutočné známky života zatiaľ žiadna sonda nenašla, čo ale môže byť spôsobené aj zariadeniami, ktoré analyzujú svoje okolie. Najnovší výskum potvrdil, že sa na Marse nachádzalo obrovské jazero s priemerom 45 km, ktoré ležalo v kráteri Jezero. Ten momentálne skúma sonda Perseverance, ktorá pomohla minulosť tejto oblasti objasniť.

Procesy tvoriace spomínané organické molekuly neprebiehajú len na Zemi či na Marse, avšak podľa odborníkov v minulosti prebiehali napríklad aj na Venuši, ktorá mala podobnú atmosféru. Postupom času sa ale planéty menili a všetky tri sú od seba extrémne odlišné. Kým Venuša je hotovým peklom s nesmierne hustou atmosférou, Mars je takmer bez atmosféry a Zem leží kdesi uprostred.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú