Astronauti z Medzinárodnej vesmírnej stanice dostali zo Zeme príkaz na netradičný výstup do vesmíru. Počas týchto úkonov väčšinou vykonávajú údržbu ISS, montujú nové komponenty a odstraňujú staré či opravujú pokazené zariadenia.

Tentoraz však, ako upozorňuje NASA na svojej webovej stránke, mali za úlohu odoberať vzorky z povrchu ISS a zisťovať tak, či sa na nej nenachádzajú organizmy.

Extrémne odolné formy života

Teploty na vonkajšom povrchu ISS, najväčšom vesmírnom projekte ľudstva, sa pohybujú od -100 °C až do 120 °C, pričom okrem toho v tomto priestore vládne vákuum a navyše, v porovnaní s povrchom našej planéty, aj pomerne silná radiácia. Napriek tomu ale mali astronauti odobrať vzorky z povrchu, aby mohli zistiť, či sa na ISS nachádzajú nejaké organizmy.

Vedci už dlhšiu dobu skúmajú takzvané extrémofilné organizmy, ktoré sú schopné prežívať v extrémnych podmienkach a niektorých baktériách, niekedy dokonca rezistentným voči antibiotikám, ktorým sa darí na palube ISS. Nie je preto vylúčené, že podobné organizmy prežijú aj na vonkajšej časti najväčšej vesmírnej stanice, ktorá je momentálne jednou z len dvoch, ktoré fungujú.

ESA/NASA/Thomas Pesquet

Keďže niektoré organizmy dokážu takéto podmienky prežiť, vedci predpokladajú, že sa môžu nachádzať nejaké organizmy aj na Marse, čo sa však zatiaľ potvrdiť nepodarilo. Niektoré organizmy boli potvrdené s poriadnou odolnosťou a dokážu podľa vykonaných štúdií vydržať v otvorenom vesmíre, čo ale podľa odborníkov predstavuje aj nečakané problémy.

Život mimo Zeme

Prekvapivo život mimo našej planéty, s výnimkou ľudí ako takých, existuje, avšak ide o baktérie a živočíšne druhy, ktoré sme si do kozmu so sebou vzali. V niektorých prípadoch išlo o nedostatočnú dekontamináciu, inokedy zase o účelové experimenty.

Kontaminovali sme iné planéty?

Sondy a satelity prechádzajú dôkladnou dekontamináciou a ich konštrukcia je nesmierne prísna, avšak experti sa napriek tomu obávajú, že ľudstvo mohlo kontaminovať planéty, ktorých skúmalo sondami. Tieto zistenia majú podľa odborníkov oveľa väčšie implikácie, než je len zanesenie mikróbov na Mars. Rovnako môžeme zaniesť život na všetky ostatné svety.

Na Medzinárodnej vesmírnej stanici boli zase objavené štyri kmene baktérií, z ktorých tri predstavujú úplne nový a doposiaľ neznámy druh. Tri zo štyroch kmeňov boli izolované v roku 2015 a 2016, pričom každý z nich bol objavený na úplne inom mieste vesmírnej stanice. Keďže astronauti si na ISS časť potravín pestujú sami, objav baktérií na Medzinárodnej vesmírnej stanici pre vedeckú komunitu nie je žiadnym prekvapením.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú