Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Trh kryptomien zmieta v posledných týždňoch vysoká volatilita, ktorú sme naposledy videli pravdepodobne ešte asi v rokoch 2017 a 2018. Azda najstrmší pád zažili kryptomeny v stredu 19. mája, kedy sa cena bitcoinu spolu s takmer všetkými veľkými či menšími kryptomenami prepadla o takmer 30 % v priebehu jediného dňa.

Takéto obrovské pohyby a straty však neboli poháňané iba tweetmi Elona Muska či novým pravidlám v Číne, no významnou časťou k nim prispeli aj staronové „návyky“ investorov, ktorí u kryptomien čoraz častejšie používajú pákový efekt, píše CNBC.

„Risk je zisk“ je súčasným mottom trhu

Keď obchodníci vstupujú do týchto pozícií, bez rozdielu toho, či otvárajú pozíciu long (očakávajú rast kryptomeny), alebo short (očakávajú pád kryptomeny), používajú len malý objem vlastného kapitálu, teda kryptomeny, ktorý dopĺňa omnoho väčší objem kapitálu požičaný od brokera.

U páky 1:100 môžu napríklad do obchodu vložiť svojich 1000 dolárov, no na burze obchodujú so sumou 100 000 dolárov, z ktorých však 99 000 musia po odpočítaní zisku vrátiť.

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik (úprava redakcie)

V prípade, že otvárajú pozíciu long, ktoré sú na trhu kryptomien častejšie a využívajú sa napríklad vtedy, keď investori očakávajú „odraz“ po páde na určitú cenu, pri páke 1:100 riskujú, že ak cena poklesne čo len o 1 % od nákupnej, ich pozícia bude zlikvidovaná a strácajú svoj celý vklad, čo sa na trhu nazýva margin call (výzva na dodatočnú úhradu).

Títo investori sú tak pri väčšom poklese ceny kryptomien nútení predávať celé svoje pozície, čím spôsobujú ešte väčší „výpredaj“ a tlačia cenu ďalej dole, až dokým sa nedosiahne „rovnováha“ medzi stanovenými pozíciami.

NEPREHLIADNI
Elon Musk nezanevrel na bitcoin. Pracuje s ťažiarmi na ekológii, chystajú veľkú stratégiu

Len za minulý týždeň sa počas veľkého prepadu zklividovali podľa platformy Bybt long pozície vo výške až 12 miliárd dolárov a „vypláchnutých“ bolo približne 800 000 účtov.

Obchodovanie s pákou síce neponúkajú všetky burzy, no páky až do 1:125 nájdeš napríklad na jednej z najväčších búrz, Binance, a dostať sa k nemu teda nie je ani pre menej skúseného investora náročné.


Vstup firiem do sveta kryptomien prináša zmeny, hýbať s cenou sa však stále dá

Podľa analytika JMP Devina Ryana má obchodovanie s pákovým efektom na trh kryptomien čoraz menší vplyv, čo je spôsobené najmä prílivom inštitucionálneho kapitálu, teda laicky povedané, väčším objemom peňazí na trhu.

Najväčšia kryptomenová burza Coinbase nedávno v správe uviedla, že objem obchodov v prvom štvrťroku 2021 dosiahol 335 miliárd dolárov, z toho 215 miliárd dolárov tvorili firmy a inštitúcie a „iba“ 120 miliárd dolárov tvorili retailoví investori.

Prečítaj si tiež
Stali sa miliardármi vďaka dobrej investícii. Tieto kryptomeny zarobili ľuďom najviac peňazí

K vysokej volatilite však prispieva aj rastúci trh s bitcoinovými „pôžičkami“, ktoré sa stávajú stále populárnejšími najmä v USA. Spoločnosti ako BlockFi a Celsius umožňujú svojim zákazníkom ukladať svoje kryptomeny s úrokovou sadzbou medzi 6 až 8 %, čo je omnoho viac, než im ponúkne napríklad banka.

Rovnako však ponúkajú možnosť používať podiely v kryptomenách ako zábezpeku na pôžičky. To spôsobuje, že pokiaľ si zákazník vezme pôžičku krytú bitcoinom v hodnote 1 milióna dolárov a cena kryptomeny klesne o 30 %, môže veriteľovi dlhovať až o 30 % viac.

To v istom smere spôsobuje rovnaký efekt ako obchodovanie s pákou, pretože firmy pri veľkom poklese automaticky bitcoiny dlžníka predajú, a pošlú kolaterál (zábezpeka úvery, pozn. redakcie) veriteľovi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú