Rusko od začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu čelí masívnym ekonomickým sankciám zo strany západných krajín a k protestom proti vojne sa pridali aj hollywoodske štúdiá, ktoré pozastavili uvádzanie svojich titulov na tamojšom trhu.

Náhrady v podobe propagandistických domácich filmov, šedý trh či pirátske vysielania v kinách sa tak za posledný rok stali v Rusku bežnými nástrojmi ako bojovať proti blokáde hollywoodskej produkcie.

Nie všetci sa chcú lukratívneho trhu vzdať

V Rusku pozastavili minulý rok svoje operácie všetky veľké filmové spoločnosti, vrátane streamovacích gigantov. Tamojší trh je však pre niektoré subjekty stále veľkým lákadlom a mnohé americké či zahraničné spoločnosti v tichosti aj naďalej obchodujú na ruskom filmovom trhu.

Napriek množstvu sankcií, ktoré USA a Európa uvalili na ruských oligarchov a firmy s väzbami na Kremeľ, neexistujú totiž žiadne zákony, ktoré by americkým spoločnostiam zakazovali obchodovať s ruskými subjektmi, ktoré nie sú na sankčnom zozname.

Michal Svítok/TASR/Pixabay

Podľa ruského fondu kinematografie, ktorý sleduje štatistiky predaja vstupeniek, bolo od začiatku vojny uvedených viac ako 140 filmov zo Spojených štátov.

Hollywoodske hviezdy či oscarové filmy nezmiznú z kín ani tento rok
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP