Nvidia nedávno upravila podmienky EULA (End User License Agreement), čím niektorým spoločnostiam môže spôsobiť miliónové škody. Po novom je zakázané využívať grafické karty GeForce v dátových centrách. Výnimkou je len blockchain processing, čo je zjednodušene ťaženie kryptomien.

Rozšírenie umelej inteligencie môže za to, že sú v oveľa väčšej obľube karty zo série GeForce ako Quadro a Tesla, ktoré sú na to priamo určené. V pomalších a herných kartách Nvidia ponúkala ‚‚orezané’’ produkty, čo sa týka tzv. double precision. No pri AI a hĺbkovom učení sa využíva tzv. half precision, kde práve karty GeForce majú veľmi slušný výkon a ponúkajú oveľa vyššiu návratnosť ako drahšie ekvivalenty.

Za všetkým stoja peniaze

Dôvod, prečo sa Nvidia odhodlala k tomuto kroku, je jasný. Tým, že zákazníci uprednostňujú GeForce karty pred drahšími Quadro a Tesla, prichádza spoločnosť o nemalý zisk. Navyše vývoj softvéru pre profesionálne nasadenie kariet niečo stojí. Zvýšenie cien GeForce kariet však nie je riešením, ak by si chcela naďalej udržať svoju dominantnú pozíciu na trhu.

Riešenie preto prišlo v úprave podmienok, keď Nvidia zakázala používanie týchto kariet v datacentrách. To núti zákazníkov používať ich drahšie karty, prípadne prejsť ku konkurencii. Je však otázne, akým spôsobom bude dodržiavanie pravidiel spoločnosť kontrolovať. Je nepravdepodobné, že tie dátové centrá, ktoré vznikli len nedávno a používajú GeForce karty, ich budú teraz okamžite vymieňať.

Využívanie na ťažbu kryptomien

Zaujímavé však je, že využívanie kariet na blockchain je stále povolené. Dôvodom môže byť niekoľko, no jeden z hlavných je určite ten, že spoločnosť nevynaložila ani cent na výskum a vývoj, pokiaľ ide o blockchain. Takže akékoľvek dátové centrum, ktoré využíva GeForce karty na ťažbu, prináša spoločnosti zisk navyše, bez dodatočných nákladov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom