Dvaja najväčší hráči vo svete streamovacích služieb, Netflix a Prime Video, sa s okamžitou platnosťou dištancujú od Zlatých glóbusov a organizácie HFPA (Hollywood Foreign Press Association), ktorá o jej víťazoch rozhoduje, informuje The Wrap.

Dôvodom má byť skutočnosť, že v zmienenej organizácii, ktorá pod sebou združuje 86 novinárov z viacerých krajín sveta, nefiguruje ani jeden člen tmavej pleti, čo po zistení v uplynulých dňoch v Spojených štátoch vyvolalo veľkú vlnu kontroverzie.

Nulová rasová diverzita s neochotou HFPA podniknúť organizačné zmeny vo svojich radoch majú za následok bojkot zo strany Netflixu, Amazonu, ale tiež viac ako stovky novinárov a desiatok ďalších filmárov.

NEPREHLIADNI
Netflix ovládol Zlaté glóbusy. Dominoval Queen’s Gambit aj nový Borat, ocenenia má aj Disney (zoznam víťazov)

Výkonný riaditeľ Netflixu, Ted Sarandos, v liste adresovanom HFPA avizoval, že bojkot bude trvať dovtedy, kým organizácia do svojich radov nezačlení viac zástupcov etnických menšín a žien.

Koniec éry?

Screenrant upozorňuje, že ak sa vedeniu HFPA nepodarí situáciu adresovať, môže aktuálny stav znamenať aj koniec Zlatých glóbusov. Prominentné udeľovanie cien síce môže naďalej pokračovať, pre organizátorov sa však v budúcnosti môže ukázať ťažké vybrať relevantných kandidátov na ocenenia, nehovoriac o nezáujme novinárov informovať o filmovom galavečeri.

Udeľovanie Zlatých glóbusov funguje už od roku 1943 a hneď po Oscaroch je vnímané ako druhá najprestížnejšia udalosť vo svete filmu. Kritika na adresu HFPA, ktorá o víťazoch rozhoduje, sa však v uplynulých rokoch vyostruje.

Len pred pár mesiacmi bola organizácia kritizovaná napríklad za neochotu zaradiť do zoznamu kandidátov aj oceňovanú juhokórejskú snímku Minari, ktorá je považovaná za jeden z najlepších filmových počinov minulého roka. Okrem iného bol film v šiestich kategóriách nominovaný aj na Oscara.

Prezident HFPA, Ali Sar, medzičasom Netflixu zaslal list, v ktorom vyjadruje ochotu stretnúť sa a situáciu riešiť. Aj keby sa dvom stranám podarilo nájsť riešenie a vrátiť vecí do starých koľají, nemusí to na záchranu Zlatých glóbusov a ich „puncu“ stačiť.

Divácky záujem o udeľovanie filmových ocenení (vrátane Oscarov) každoročne klesá a galavečer tento rok k obrazovkám prilákal iba necelých 10 miliónov divákov. To je oproti minulému roku prepad až o 63% a zároveň najmenej za uplynulých 13 rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom