Nový Zéland sa stane odrazovým mostíkom ambicióznej spoločnosti Kitty Hawk, ktorá chce v krajine vybudovať obchodnú sieť bezpilotných leteckých taxíkov. Dopomôcť mu k tomu môžu lietadlá Cora.

Novozélandský premiér Jacinda Ardern sa chystá vyhlásiť novú dohodu so spoločnosťou Kitty Hawk , ktorá financuje spoluzakladateľ spoločnosti Google Larry Page. Dohoda sa týka testovania autonómnych leteckých taxíkov a ich oficiálnej certifikácii na Novom Zélande. Kitty Hawk už údajne pracuje aj na aplikácii podobnej Uberu, ktorá umožní zákazníkom privolať jeden z jej leteckých taxíkov.

Dohoda, ktorá povedie k vytvoreniu obchodnej siete leteckých taxíkov

„Na Novom Zélande máme ambiciózny cieľ, týkajúci sa dosiahnutia nulovej úrovni uhlíka do roku 2050… vzrušujúce projekty, ako je tento, sú súčasťou toho, ako to chceme dosiahnuť“, napísal v e-maily pre New York Times Jacinda Ardern. Dohoda so spoločnosť Kitty Hawk vyrábajúcou autonómne lietadlá povedie v nasledujúcich troch rokoch k vytvoreniu obchodnej siete leteckých taxíkov v krajine.

Lietajúci taxík Cora

Ako lietajúce taxíky budú slúžiť bezpilotné lietadlá s názvom Cora, ktoré majú rozpätie krídel približne 11 metrov a sú poháňané tuctom batériových rotorov. Lietadlo je teda plne elektrické a vzlieta podobne ako vrtuľník, no samotný let už pripomína klasické lietadlá. Rýchlosť, ktorú Cora dosahuje je na úrovni 177 km/h a má dolet až 100 km. Kitty Hawk už stihla v októbri dodať Novému Zélandu prvé lietadlá Cora na počiatočné testy.

Aj v tomto odvetví je silná konkurencia

Kitty Hawk je známy aj inými „lietajúcimi vozmi“ vrátane celo-elektrického lietadla, ktoré je navrhnuté tak, aby bolo schopné fungovať aj na vode a nepotrebuje pilotnú licenciu pre svoju prevádzku. Budúcnosť teda ukáže, kam sa spoločnosť Kitty Hawk so svojím projektom bude uberať. Konkurencia totižto ani v tomto prípade nespí a svoje letecké taxi už vyvíja ďalších 19 spoločností ako Boeing, Airbus, Uber, Bell Helicopter, Joby Aviation a Volocopter.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom