Ľudstvo sa už celé desaťročia intenzívne usiluje o vývoj vesmírneho pohonu, ktorý by znížil nielen závislosť na veľkých množstvách paliva, ale tiež zvýšil efektivitu kozmických lodí či družíc a umožnil im fungovať oveľa dlhšie, teda letieť oveľa ďalej. Od lokálneho vypínania gravitácie cez Alcubierrov pohon až po legendárny EmDrive, ľudstvo naráža na technologické a fyzikálne limity.

Po dlhej dobe však mieri do vesmíru podobne kontroverzná technológia, s ktorou však tentoraz nesúhlasia ani experti. Spoločnosť IVO chce poslať do vesmíru takzvaný kvantový pohon, ktorým chce poháňať malý satelit bez použitia akéhokoľvek paliva. Problémom sú však fakty a výpočty, na ktorých sa táto technológia zakladá.

Šanca na revolúciu

Za údajným kvantovým pohonom stojí spoločnosť IVO, ktorá plánovala jej poslanie na obežnú dráhu v rámci vesmírnej misie Transporter 8, ktorú organizovala americká spoločnosť SpaceX na opakovateľne použiteľnej rakete Falcon 9. IVO však stále nemá pripravený prototyp, kvôli čomu bol let tejto technológie odložený pre októbrovú rideshare misiu Transporter 9.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú