Apple v júni počas konferencie WWDC 2017 predstavil úplne nový desktop iMac Pro určený pre profesionálov. Zariadenie, ktoré svojimi špecifikáciami vyráža dych, sa už začína predávať aj na Slovensku. Ceny však rozhodne ukazujú, že tento desktop nie je určený pre každého.

Apple spustil predaj pred pár dňami prostredníctvom svojich Premium Resellerov. Na rozdiel od Českej republiky u nás totiž chýba podpora oficiálneho Storu. Podľa informácií, ktoré priniesol portál MacBlog, by sa konfigurácie s 8 a 10 jadrovým procesorom mali dostať k prvým majiteľom ešte do konca roka. V obmedzených množstvách majú byť v priebehu týždňa dostupné aj v kamenných predajniach.

V ponuke obchodov sa tak nachádza najmä základná verzia s 8-jadrovým procesorom. Hodnota iMac Pro v tejto konfigurácii začína podľa výsledkov z porovnávača cien na hodnote 5 300 €. Otázna je však dostupnosť u daných predajcov. V e-shope SWP je základná verzia dostupná za 5 499 €.

Medzi hlavné špecifikácie ponúkaného iMac Pro patrí 27-palcový displej Retina s 5K rozlíšením, 8-jadrový procesor Intel Xeon a grafika Radeon Pro Vega 56. Pamäť RAM dosahuje hodnotu 32 GB a SSD úložisko poskytuje 1 TB priestoru. Toto je však základný model a najvyššia konfigurácia na výkone ešte poriadne pridáva.

Obrovský výkon

Procesor najvyššej konfigurácie obsahuje až 18 jadier, grafický výkon zabezpečuje Radeon Pro Vega 64 s vlastnou 16 GB pamäťou, operačná pamäť má hodnotu 128 GB a SSD úložisko až 4 TB. Toto sú teda kľúčové špecifikácie najvýkonnejšieho počítača, ktorý kedy Apple vyrobil. Okrem výkonu je však obrovská aj cena. Na Slovensku tento model ešte nie je dostupný, no oficiálna cenovka na českom Apple Store udáva sumu vyše 400 tisíc korún, teda takmer 16 tisíc eur.

V súvislosti s touto cenou sa tak ponúka aj otázka, koľko by stálo zostavenie vlastného počítača, ktorý by výkonom, čo najviac pripomínal konfiguráciu iMac Pro za približne 11 tisíc eur. Porovnať takéto zostavy sa snažil portál Živě.cz, no a z porovnania vyplýva, že ani v takomto prípade nedôjde k veľkej úspore.

Napríklad len procesor Intel Xeon so 14 jadrami stojí približne 2000 eur, alternatívna grafická karta Vega Frontier ďalšiu tisícku. Tisícové sumy do konečnej ceny zostaveného počítača pridávajú aj monitor od Dell-u a 2 TB úložisko od Samsungu. V súčte s ďalšími komponentami by celá zostava vyšla na približne 9 tisíc eur. To je teda o čosi lacnejšie ako originálny iMac Pro, no nebolo by to bez kompromisov.

Takémuto riešeniu by napríklad okrem systému macOS, chýbalo aj elegantná stavba all-in-one, 5K monitor alebo špeciálny čip Apple T2. Nad 10 tisíc eur navyše stoja aj výkonovo podobné (či ešte slabšie modely) konkurencie, napríklad v podobe ThinkStation P910. Cena iMac Pro je teda obrovská, no pri bližšom pohľade na použité komponenty už pôsobí adekvátnejšie. Najnovšie desktopy od Apple tak môžu nakupovať už aj profesionáli na Slovensku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom