Vedci objavili vzácny typ hviezdneho systému, v ktorom sa nachádzajú spolu štyri hviezdy a obiehajú okolo seba vo dvoch pároch.

Ako však informuje UniverseToday, najnovšie pozorovania a merania objavili jeho nestabilitu a predpovedajú mu krutú budúcnosť – všetky štyri tieto hviezdy sa zrazia a vytvoria jeden výnimočný objekt.

Zrážka bielych trpaslíkov

Dvojitý binárny hviezdny systém HD 74438 objavili vedci len v roku 2017 a pozostáva z dvoch párov hviezd, ktoré okolo seba navzájom obiehajú. Aj keď je takýto systém v porovnaní s ostatnými raritou, nejedná sa o žiadny zázrak a jeho výskyt nebúra žiadne teórie či fyzikálne zákony.

Oveľa zaujímavejšie sú však dáta z jeho najnovších pozorovaní a výpočtov, podľa ktorých je tento systém pomerne nestabilný. To znamená, že sa o niekoľko miliónov rokov stanú z týchto štyroch hviezd dva biele trpaslíky a tie sa napokon zrazia tiež, pričom dôjde k jedinečnému javu – zrážky dvoch bielych trpaslíkov sú totiž veľmi vzácne a práve takéto systémy vysvetľujú, ako k nim vlastne dochádza.

ZTF/Caltech

Aj keď pozostáva systém HD 74438 zo štyroch hviezd, je veľmi mladý a jeho vek astronómovia určili len na približne 43 miliónov rokov. Všetky hviezdy sú v ňom hmotnosťou podobné Slnku a čaká ich preto aj podobne dlhý život, teda okolo 10 miliárd rokov a s dostatkom času sa z nich stanú biele trpaslíky, ktoré sa zrazia do dvoch väčších bielych trpaslíkov a nakoniec do jedného.

Supernova typu Ia

Zrážky bielych trpaslíkov vytvárajú supernovy typu Ia, ktoré sú vo všeobecnosti výsledkom zrážky objektov v binárnych systémoch a zároveň hrajú dôležitú úlohu v meraní rozpínania vesmíru, vysvetľuje ScienceAlert.

Extrémne silné výbuchy

Supernovy patria medzi tie najenergickejšie procesy vo vesmíre a podľa nedávnych poznatkov majú niektoré z nich dostatočnú silu na to, aby vymrštili objekty von z galaxie. Taký je aj prípad zvyšku hviezdy LP 40-365, ktorý síce prežil výbuch supernovy, ale smeruje kvôli nemu von z Mliečnej cesty.

Biele trpaslíky ako také prekvapujú vedcov už dlhú dobu a patria medzi tie najčudnejšie objekty vo vesmíre. Dosahujú síce veľkosť planéty Zem, ich hmotnosť však dokáže ľahko prevýšiť aj hmotnosť nášho Slnka. Držia tiež rekord najmenšieho a najhmotnejšieho objektu, ak nepočítame čierne diery.

Giuseppe Parisi

Nedávno sa vedcom navyše podarilo vôbec po prvý raz objaviť bieleho trpaslíka, ktorý pohlcuje hmotu zo svojej susednej hviezdy a pri dosiahnutí určitej hmotnosti môže explodovať, pričom zničí obe hviezdy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP