Trójsky kôň s názvom Ginp je pomerne známy bankový vírus, ktorý od ľudí rôznymi spôsobmi získava údaje o kreditných kartách, ktoré posiela priamo zločincom. Ako informuje Kaspersky, po novom tento vírus ponúkne možnosť sledovať nakazených ľudí koronavírusom v tvojom okolí. Samozrejme sa jedná o nezmysel.

Na začiatok treba podotknúť, že hrozba sa týka iba používateľov Android smartfónov, ktorí majú zariadenie infikované trójskym koňom Ginp. Ak sa tento vírus nachádza v zariadení používateľa, po novom mu budú vyskakovať notifikácie, ktoré reklamujú webovú aplikáciu Coronavirus Finder s hláškou, že koronavírus je všade okolo nás.

Kaspersky Lab

Aplikácia má podľa popisu fungovať za pomerne smiešny poplatok 0,75 € a ukáže detailné informácie o ľuďoch nakazených koronavírusom v tvojom okolí. Strach z aktuálnej situácie, ale aj pomerne zanedbateľná suma, zväčša presvedčí ľudí, aby skrz aplikáciu zaplatili v domnienke, že následne získajú prístup k užitočným informáciám, ktoré im pomôžu lepšie sa chrániť v súčasnej situácii.

Aplikácia však žiadne dáta o nakazených ľuďoch neposkytne. Dokonca ani nestrhne používateľovi z účtu daných 75 centov. Všetko, čo sa po vyplnení údajov o kreditnej karte stane, je, že sa číslo karty spolu s PIN kódom a CV kódom odošlú na servery útočníkov.

Kaspersky

Webová aplikácia pritom vôbec nie je odfláknutá, disponuje pomerne príťažlivým dizajnom, čo ešte viac vzbudzuje dôveru k tejto službe. Ako však ďalej informuje portál Gizchina, až 83 % obetí trójskeho koňa pochádza zo Španielska.

Podľa Kaspersky útočníci zrejme plánujú rozšíriť tento vírus aj do iných krajín, takže na pozore by sa mali mať všetci používatelia zariadení s Androidom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom