Májová aktualizácia Windows 10 sa už pomaly začala šíriť do všetkých kútov sveta. Pre hráčov prináša aj nový ovládač WDDM vo verzii 2.7, ktorý umožňuje zapnúť hardvérovú akceleráciu grafickej karty. Ako informuje portál HotHardware, možnosť však zatiaľ nie je aktivovaná.

WDDM, alebo aj Windows Display Driver Model, v najnovšej verzii používateľom umožní zapnúť funkciu hardvérovej akcelerácie grafickej karty. Samotná grafická karta tak bude môcť spravovať svoju vlastnú video pamäť, čo by malo podľa Microsoftu viesť k zlepšeniu jej výkonu.

Celkovo sa zredukuje odozva, zvýši snímková frekvencia a zlepší prehrávanie videa. Hardvérová akcelerácia bude fungovať bez ohľadu na to, aké API daná hra či aplikácia využíva.

FonTech

Funkcia vyžaduje podporu od samotných výrobcov grafických kariet a bude k dispozícii ako pre integrované, tak aj pre dedikované karty, no samotní výrobcovia však musia najskôr vypustiť aktualizáciu k ovládačom kariet, ktorá  hardvérovú akceleráciu GPU podporuje. Z AMD, Intelu a Nvidie zatiaľ k tomuto kroku nepristúpil nikto.

Ako dodáva portál WindowsLatest, posledný ovládač Nvidie už zobrazuje prepínač na zapnutie a vypnutie hardvérovej akcelerácie GPU v nastaveniach Windowsu, no tlačidlo nemá žiadny efekt, nakoľko samotná funkcia zatiaľ nie je v ovládačoch Nvidie podporovaná. Podpora sa objaví už v najbližšej aktualizácii ovládača Game Ready, no kedy ju spoločnosť vypustí, žia, neupresnila.

Gamer Meld/YouTube

Spoločnosť AMD potvrdila, že hráči sa aj z ich strany dočkajú oficiálnej podpory hardvérovej akcelerácie grafickej karty, no bez bližšej špecifikácie dátumu vypustenia aktualizácie. Intel sa k tejto veci zatiaľ nevyjadril, no tu rovnako môžeme očakávať, že podpora bude súčasťou najbližších aktualizácií ovládačov ku grafickým kartám

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom