Uchádzačov o získanie vodičského oprávnenia čoskoro čaká o niečo náročnejší proces než tých, ktorí autoškolou prešli do 1. 4. 2023. Do platnosti totiž vstúpi zmena, ktorá upravuje teoretickú časť skúšky.

Nové testy sú za dverami

Ako informoval portál Startitup, po novom už písomný test nebudú uchádzači písať v priestoroch nimi vybranej autoškoly a dokonca nepôjde ani o klasický papierový test. „Od 1. apríla 2023 sa teoretická skúška ako časť skúšky z odbornej spôsobilosti na vedenie motorových vozidiel vykonáva celkom novým spôsobom – elektronicky skúšobným testom,“ uviedlo ministerstvo vnútra na svojej stránke.

Otázky pritom systém generuje náhodne a žiadne dva testy tak nebudú úplne rovnaké. Noví uchádzači taktiež môžu zabudnúť na „nabiflenie“ sa niekoľkých desiatok otázok naspamäť, ako tomu bolo doposiaľ. Databáza totiž obsahuje až 1 400 otázok, z ktorých bude na daný test vybraných 40.

„Ku každej otázke skúšobného testu budú priradené tri odpovede, z ktorých bude len jedna správna. Žiadateľ sa na teoretickej skúške hodnotí klasifikačným stupňom prospel, ak získa najmenej 90 bodov. Čas vyhradený na skúšobný test je 30 minút,“ píše ministerstvo na webe.

Pre pripravujúcich sa uchádzačov Slovenská komora výcvikových zariadení autoškôl (SKVZA) vytvorila webovú stránku, na ktorej si môžeš na „nečisto“ spraviť test, presne tým istým spôsobom, ako sa robí aj na oficiálnej skúške.

Tento test tak obsahuje náhodne vybrané otázky, ktoré čerpá z oficiálnej databázy, ako aj 30 minútový časový limit. Stránka tvoj vyplnený test nakoniec vyhodnotí a prezradí ti, či by si pri oficiálnej skúške s danými vedomosťami uspel.

Screenshot / YouTube / TESLAPEG

Dostupné sú testy pre kategóriu B (najbežnejší vodičský preukaz na auto), ale aj pre kategórie A, BE, C, CE, D, DE a T. Po dokončení testu si môžeš taktiež jednotlivé odpovede skontrolovať a pri tých nesprávnych sa dozvedieš aj správnu odpoveď.

Dokopy až 1 400 otázok

O ďalších detailoch nových teoretických testov v autoškolách informuje agentúra SITA na základe informácii Ministerstva vnútra.

Skúšobné testy vychádzajú z učebných osnov vodičských kurzov v autoškolách. V databáze je 1 400 otázok v 10 okruhoch, ktoré sa týkajú pravidiel cestnej premávky, uplatňovania prednosti v jazde či rýchlostných obmedzení,“ uviedlo ministerstvo s tým, že súčasťou testu bude aj znalosť dopravných značiek a dopravných zariadení, schopnosť vyhodnotiť dopravné situácie na križovatkách či postupy v prípade dopravnej nehody.

Odpovedať sa bude aj z teórie vedenia vozidla, z predpisov o dokladoch k vozidlu či o konštrukcii a údržbe vozidla,“ zdôraznil rezort. „Každá otázka má hodnotu 1, 2, 3 alebo 4 body, pričom celkový súčet za všetky správne odpovede bude 100 bodov. Prospejú iba žiadatelia, ktorí získajú najmenej 90 bodov.“

Ministerstvo doplnilo, že testovanie bude prebiehať v skúšobných miestnostiach na okresných dopravných inšpektorátoch, ktoré budú na to funkčne vybavené.

Ďalším benefitom nového spôsobu testovania má byť podľa ministerstva vnútra zefektívnenie činnosti skúšobných komisárov, keďže elektronickým spôsobom testovania možno preskúšať vyšší počet absolventov autoškoly. „Vyhodnotenie elektronického testu je totiž rýchle a spoľahlivé,“ dodal rezort.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP