Výroba obrazoviek je neraz pomerne ťažkým orieškom, no vedci prišli s novým riešením, ktoré celý proces zjednoduší. Hybridné nanovlákna s prídavkom striebra a čistého grafénu majú byť základom pre nové, omnoho flexibilnejšie displeje. Splní sa nám sen a zabudneme na popraskané panely?

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Vývoj technológií zapríčinil, že sa dnes stretávame s čoraz väčším množstvom inovácií, ktoré umožňujú nielen posúvať hranice mnohých zariadení, ale tiež vyrábať ich komponenty jednoduchšie a lacnejšie. Výskumníci z univerzity v Sussexe, Taife, Surreyskej univerzity a spoločnosti M-Solv Ltd. spojili sily, aby vyvinuli vysokovýkonné hybridné elektródy. Vďaka ich využitiu pri výrobe displejov už v budúcnosti zrejme nebudeme musieť báť „pavučín“ po páde smartfónu.

Flexibilné obrazovky

Ich základom je okrem striebra aj aditívum v podobe čistého grafénu, ktoré vzniklo postupným mechanickým nanášaním povrchovo vytvorenou Langmuirovou adsorpciou. Týmto spôsobom môže byť jednoducho upravený optoelektronický výkon strieborných nanodrôtových vrstiev (AgNW). Vo výsledku budú obrazovky ešte citlivejšie, no menej energeticky náročné. Okrem toho budú tiež odolnejšie voči prípadným poškodeniam, keďže ich základom nebude z veľkej časti sklo.

Nenechaj si ujsť
Tieto flexibilné displeje chcú vládnuť priemyslu a pravdepodobne ich budeme používať vo všetkých smartfónoch

Vďaka tejto inovácií bude výroba budúcich displejov do zariadení omnoho lacnejšia. Nová technológia už bola demonštrovaná pri procese, kedy bol celoplošne riadený odpor fólie s nanoelektródami. Strieborné AgNW vrstvy tak už čoskoro môžu nahradiť v tomto priemysle aktuálne využívaný oxid india a cínu, ktorý je v porovnaní s nimi o čosi drahší. Potenciál v tomto novom objave je skutočne veľký, no kedy sa dostane aj do praxe je zatiaľ veľmi otázne.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
33%
Páči sa mi to
67%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]