Po mesiaci od septembrového predstavenia novej série iPhonov 13, hodiniek Apple Watch Series 7 a tabletu iPad Mini si dnes Apple pripravil ďalší event, na ktorom sa tentoraz sústredil na ďalšie hardvérové novinky. Najnovšie predstavil novinky pre počúvanie hudby a vylepšené notebooky s ešte lepším procesorom z vlastnej dielne.

Októbrové predstavenie sa začalo retro spomienkou na starý transparentný iMac, no nechýbali ani ďalšie zariadenia, ktorými Apple lákal na pripravované novinky. Po chvíli mixovania zvučiek sa na scéne objavuje Tim Cook, ktorý uvádza event zameraný na hudbu a MacBooky. Po predstavení netradičného predplatného pre Apple Music, vylepšení HomePodu mini a slúchadiel AirPods 3. generácie nastal čas pre nové notebooky.

Vlastný Apple procesor dostal „Pro“ nástupcu

Od predstavenia prvého vlastného CPU Apple uplynul už rok, a tak nastal čas na jeho nástupcu, ktorý nesie označenie M1 Pro. S týmto názvom si trúfa vyhovieť všetkým profesionálom a pomôcť Apple pri prechode k vlastným procesorom. M1 Pro predstavuje ďalší stupeň vývoja. Samotné CPU a GPU sú oddelené. Pôvodná architektúra bola škálovaná, aby priniesla ešte vyšší výkon procesora.

M1 Pro bol rozdelený do dvoj-čipovej architektúry a obsahuje až 33,7 miliardy tranzistorov rozdelených do 10 jadier – 8 výkonných a 2 šetrných. GPU má 16 jadier, vďaka čomu má poskytovať 2-násobný výkon oproti prvému modelu. Šírka pásma v tomto čipe dosahuje 200 Gb/s.

Apple

S takýmto výkonom zvládne procesor v praxi aj prehrávanie viacerých 8K a 4K streamov pri omnoho nižšej spotrebe energie a taktiež podporuje pripojenie dvoch monitorov súčasne. Okrem toho obsahuje aj dedikovaný displej driver a podporuje viacero Thunderbolt 4 portov. Podľa Apple ide o najlepší procesor v pomere výkonu na watt.

S ešte vyšším výkonom prichádza M1 Max

Okrem tohto procesora Apple zašiel ešte ďalej a predstavil aj M1 Max, ktorý zdvojnásobuje šírku pásma až na 400 Gb/s a podporuje až 64 GB operačnej pamäte. Tento čip obsahuje rovnako 10 jadier, no až 32 GPU jadier, vďaka čomu má byť až 4-násobne výkonnejší ako prvá M1-ka. Tento fakt sa má v praxi odraziť napríklad pri dvojnásobne rýchlejšom dekódovaní videa.

Rovnako ako M1 Pro, tak aj M1 Max má dedikovaný Media Engine, ktorý sa stará o spracovanie, kódovanie a dekódovanie videa. Apple porovnal možnosti nových procesorov aj na grafoch, podľa ktorých je M1 Pro a M1 Max až o 70 % efektívnejší pri spotrebe energie ako iné 8-jadrové procesory v laptopoch, pričom majú byť 1,7-krát výkonnejšie.

M1 Max má poskytovať až 7-krát vyšší výkon pri GPU. Oba procesory sú vyrobené inovatívnym 5 nm procesom. V porovnaní so „slabším“ modelom M1 Pro podporuje M1 Max až 4 pripojené monitory súčasne, vrátane Pro Display XDR. O jeho výkon a spracovanie výpočtových úloh sa stará až 57 miliárd tranzistorov. Také množstvo výkonu má podľa Apple efektívne využiť aj samotný systém macOS.

MacBook Pro si adoptoval výrez a prináša zbrusu nový dizajn

Celý potenciál oboch procesorov Apple využije aj v nových MacBookoch. Ako prvý prišiel počas predstavenia na rad MacBook Pro, ktorý dostal zbrusu nový dizajn a paradoxne si prebral aj kontroverzný výrez známy z iPhonov. Nepochopiteľne však nepadla ani zmienka o Face ID. Rámiky displeja sú však výrazne tenšie, dosahujú len 3,5 mm po všetkých stranách.

Nový dizajn dostalo aj samotné chladenie. Napriek tomu je MacBook Pro 16,2″ hrubý len 16,8 mm a verzia s 14,2″ displejom má hrúbku 15,5 mm. Apple vylepšil aj samotnú klávesnicu. Odstránil z nej TouchBar, ktorý nahradil fyzickými funkčnými tlačidlami.

Okrem toho pribudli aj nové porty, medzi ktorými po stranách nebude chýbať 3,5 mm jack, dvojica Thunderbolt portov, slot pre pamäťovú kartu, displej port, USB-C a vrátilo sa aj MagSafe nabíjanie vo svojej 3. generácii. V prípade pamäte tu nájdeme SSD disk, ktorý je schopný čítania dát pri rýchlosti 7.4 GB/s.

Displej MacBooku Pro 14,2″ dostáva podporu pre ProMotion so 120 Hz obnovovacou frekvenciou a dosahuje najvyššiu hustotu pixelov doteraz pri rozlíšení 3024 x 1964 pixelov. V prípade 16″ verzie s Liquid Retina XDR displejom mini-LED so 120 Hz tu používateľ nájde rozlíšenie 3456 x 2234 pixelov. Špičkový jas dosahuje hodnotu až 1600 nitov a kontrast sa vyšplhal na pomer 1:1000 000.

Zmenou prešla aj kamera v kontroverznom výreze, ktorá najnovšie disponuje 4-prvkovým objektívom s FullHD kvalitou a širším uhlom záberu. Senzor kamery je 2-násobne väčší. Apple sa pochválil aj prepracovanými reproduktormi, ktorých v MacBooku Pro nájdeme celkovo 6, z toho 3 výškové reproduktory a 3 woofery.

S touto kombináciou Apple tvrdí, že notebook zvládne až o 80 % viac basov. Trojica mikrofónov má poskytnúť štúdiovú kvalitu nahrávaného zvuku. Nový MacBook Pro je zároveň prvým modelom Applu, ktorý podporuje rýchle nabíjanie. Batériu má na 50 % kapacity nabiť už za 30 minút, pričom celková výdrž má dosahovať podľa meraní Applu až 21 hodín.

MacBook Pro v 14″ verzii bude začínať na cene 2249 €, pričom väčší 16″ model začne na cene 2749 €. Obe novinky budú dostupné vo farbách Silver Gray a Space Gray. Predobjednávky sa spúšťajú dnes a predaj začína o týždeň.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú