Tesla má na najbližšie roky veľmi ambiciózne plány, pre ktoré je však nevyhnutná mega továreň Gigafactory. Najnovšie zábery z vtáčej perspektívy dokazujú, že je ešte väčšia než sme si mysleli.

Najväčšia stavba na svete

CEO spoločnosti, Elon Musk, často hovorí o masívnych rozmeroch tejto továrne. Podľa neho sa bude jednať o najväčšiu stavbu na svete, čo sa týka pôdorysu. Jej veľkosť by dokonca mala byť dostatočná na to, aby sa do nej vmestilo sto lietadiel Boeing 747. Z pohľadu zeme je však ťažké voľným okom usúdiť veľkosť celého areálu továrne, ktorý sa rozprestiera na približne 510 967 m2. Jednej používateľke Instagramu, Eve Kaplan, sa podarilo počas letu do mesta Reno v štáte Nevada odfotiť Gigafactory z vtáčej perspektívy.


Nenechaj si ujsť
Budú sa diať veľké veci. Tento plán prezradí, ako ťa Tesla dokáže úplne odpojiť od elektrickej siete

Kľúčová úloha

Gigafactory bude hrať dôležitú rolu v splnení cieľa o vyrobení až 500 tisíc vozidiel v roku 2018. V závode za 6 miliárd dolárov sa však neprodukujú iba batérie pre elektromobily Model S, Model X a čerstvý Model 3, ale aj pre ďalšie produkty, ako je domáca batéria Powerwall či komerčná batéria Powerpack, ktorá bude pomáhať aj pri výpadkoch elektriky v Austrálii. Produkcia batérií Powerwall je zas dôležitá najmä z toho dôvodu, že Tesla začala ponúkať aj solárne strechy, z ktorých sa bude energia ukladať práve do Powerwall.

Tesla Power Pack v Ontariu, Kalifornia
zdroj fotografie: Tesla

Stále nie je dosť

Továreň Gigafactory v Nevade je síce naozaj obrovská a batérie produkuje už teraz, no Tesle ešte ani zďaleka nestačí. Momentálne má v pláne postaviť ešte ďalších päť, pričom druhá by sa mohla nachádzať v Európe. Spoločnosť to ale nemá ľahké, nakoľko konkurencia číha na každom rohu. Daimler, materská spoločnosť Mercedesu, plánuje začať výrobu batérií v roku 2018 a čínske spoločnosti taktiež nespia a Teslu chcú pochovať okolo roku 2021.


zdroj fotografie: Elon Musk / Twitter

Z Gigafactory nedávno vyšiel aj prvý produkčný kus prelomového elektromobilu Model 3. Elon Musk zverejnil aj jeho prvé fotografie a pochválil sa tým, že prvý kus patrí jemu. Právo naň síce mal úplne iný kupca, no ten sa ho rozhodol darovať Muskovi k jeho 46-tym narodeninám. Nech to už s Gigafactory dopadne akokoľvek, ostáva nám iba dúfať, že z nej budú vychádzať takéto skvosty aj naďalej.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP