Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Tesla ma našliapnuté k tomu, aby úplne zmenila trh s elektrickou energiou. Jej nové technológie batérií umožnia majiteľom domácnosti plne si vystačiť len so solárnou energiou z vlastných panelov.

Elon Musk kúpil spoločnosť SolarCity len pred ôsmymi mesiacmi. Počas tejto doby však hodnota narástla o 3 miliardy dolárov a v súčastnosti zásobuje elektrickou energiou v podstate celé havajské ostrovy. Dokonca samotní lídri jednotlivých štátov oslovujú Muska, aby im pomohol vyriešiť energetické problémy v ich krajinách.

Je dostupná pre všetkých

teslazdroj fotografie: Tesla

Isto si spomínaš, ako Tesla prednedávnom uviedla do predaja solárnu strešnú krytinu. Dopyt po nej je však tak veľký, že je vypredaná až do roku 2018. Niet sa čomu diviť, popravde. Tento variant ťa vyjde lacnejšie, ako klasická strecha so solárnymi panelmi. Tesla to však, ako inak, chce celé posunúť o level vyššie. Práve tou revolučnou vecou v solárnom priemysle určenom pre domácnosti má byť batéria vyrobená Teslou. Informoval o tom Senthil Balasubramanian, spoluzakladateľ spoločnosti Sistine Solar.

Nenechaj si ujsť
Tesla vybuduje v Austrálli najväčšiu batériu na svete a zachráni množstvo ľudí v núdzi
Úplne odpojený od siete

zdroj fotografie: Tesla

Solárne panely v súčasnosti fungujú nasledovne. Ak na ne svieti dostatočné svetlo a ty vyrábaš viac energie ako spotrebuješ, zvyšná časť putuje do siete a elektrárne ju predávajú okolitým domom. Ak vyrábaš energie menej alebo žiadnu, jednoducho čerpáš energiu od elektrárne a platíš si za ňu. Batéria by mala tento problém úplne vyriešiť. Jednoducho sa zavesí na dom podobne ako napríklad klimatizácia. Napojí sa na solárnu strechu od Tesly a energia, ktorú nespotrebuješ sa do batérie ukladá. Podstatné je, že už ďalej nemusíš byť závislý na verejnej elektrickej sieti.

Zdroj fotografie: Tesla

Aktuálne dokáže batéria Powerwall 2 uchovať 14 kWh. Priemerná rodina denne spotrebuje 28 kWh, čo je dvojnásobok kapacity batérie. Na dom si však vieš namontovať až 10 takýchto batérií naraz. Má to ale aj zopár háčikov. Prvým je fakt, že domácnosť sa stále môže ocitnúť bez energie. Udajne pri jednom týždni nepriaznivého počasia. Otázka je, čo tým nepriaznivým počasím mysleli.

Čo ďalšie negatíva?

Druhým je cena batérií. 4800 € za jednu batériu je naozaj dosť. Návratnosť je vyššia ako u klasických solárnych panelov, keďže už v podstate nebudeš kupovať žiadnu energiu od elektrární. To by však nebola Tesla, keby tento problém už usilovne neriešila. Preto sa spojila so spoločnosťou Panasonic a v továrni v Nevade spustia masovú výrobu batérií, aby znížili výrobné náklady. Sme skutočne veľmi zvedaví, kam celý tento projekt Tesly bude smerovať v nasledujúcich mesiacoch. Nové batérie ponúknu možnosť úplne odstrihnúť domácnosť od siete a byť si energeticky sebestačný.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú