Svetová zdravotnícka organizácia vyzýva ľudí, ale aj banky, aby ešte viac využívali, respektíve sprístupnili svojim zákazníkom možnosti bezkontaktnej platby. Na základe odporúčania Európskeho bankového dozorného úradu by mali banky zvýšiť limit bezkontaktných platieb až na 50 €, informuje portál NYtimes.

Pomocou bankoviek sa dokáže šíriť obrovské množstvo baktérií a je teda pochopiteľné, že v čase epidémie nie je zrovna najrozumnejšie platiť práve týmto spôsobom. Riešením sú bezkontaktné platby, ktoré však stále využíva pomerne málo ľudí vzhľadom na to, akú jednoduchú a pohodlnú formu platenia tento spôsob predstavuje.

Bezkontaktne sa dá platiť jednak platobnou kartou, ktorá túto možnosť podporuje, no takéto platby je možné realizovať aj pomocou smartfónov či hodiniek s technológiou NFC. WHO a európsky orgán pre bankovníctvo uviedli, že banky by mohli v značnej miere pomôcť znížiť šírenie koronavírusu.

Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) uviedol, že banky by mohli zvýšiť maximálny limit pre bezkontaktnú platbu na 50 €, ako to dovoľujú pravidlá EÚ. V súčasnosti má väčšina bánk nastavené podstatne nižšie limity, kedy po prekročení určitej čiastky musí zákazník pri bezkontaktnej platbe aj tak zadávať PIN na klávesnici, čo úplne kazí účel vymoženosti vzhľadom na aktuálnu situáciu.

EBA tiež dodáva, že aj pri vyšších čiastkách pri platení, kedy je nutné platbu potvrdiť zadaním PIN kódu na klávesnici terminálu, je táto možnosť oveľa bezpečnejšia ako platiť hotovosťou. Jednotlivé obchody sú tiež vyzývané, aby platobné terminály dostatočne a často dezinfikovali.

Apple

Ako informuje portál IrishExaminer, nový maximálny limit bezkontaktných platieb by mohol byť plošne zavedený už od 1. apríla. Ľudia si však vážnosť situácie, a s ňou aj spojené hrozby pri platení bankovkami, zrejme dostatočne uvedomujú.

Banka N26 totižto vo Francúzsku zaznamenala v posledných dňoch značný nárast vo využívaní bezkontaktných platieb. Rovnako niektorí francúzski obchodníci prestali akceptovať platby v hotovosti a prijímajú iba platby kartou či smartfónom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom