Armáda Spojených štátov amerických počas vojenského cvičenia Scarlet Dragon otestovala jedinečný systém umelej inteligencie (AI), ktorý je schopný za jedinú hodinu spracovať až 1 000 rôznych cieľov a zásadne tak pomôcť vojakom rýchlo a flexibilne zhodnotiť situáciu na bojisku. Ako upozorňuje portál Interesting Engineering, za jedinú hodinu je tak možné vykonať až 1 000 rozhodnutí a teda teoreticky aj zasiahnuť 1 000 nepriateľských cieľov.

Morálna nočná mora

Zariadenie nesie názov Maven Smart System (MSS) a umožňuje vojakom spracovať veľké množstvo dát naraz, analyzovať ich za pomoci umelej inteligencie a nielen zvoliť, ale tiež zasiahnuť nepriateľské ciele čo najrýchlejšie a s čo najvyššou efektivitou. Bez použitia MSS je nutné vykonať tieto procesy manuálne, čím vzniká pomerne veľký priestor na viacero chýb.

Tie môžu nastať už pri zhromažďovaní dát, pri ich spracúvaní, pri žiadaní o povolenie k vykonaniu akcie, pri výbere vhodnej munície a nakoniec aj pri udeľovaní povolenia k zásahu identifikovaného cieľa. Vývoj systému má ale pokračovať a armáda chce dosiahnuť práve možnosť zasiahnuť za hodinu spomínaných tisíc cieľov, pričom potenciál je obrovský.

U.S. Army

V rámci cvičenia armáda čelila simulovanej operácii Iracká sloboda, pri ktorej bolo v minulosti potrebných až približne 2 000 ľudí na zameriavanie delostrelectva. Vďaka systému MSS sa to však počas cvičenia podarilo so skupinou len dvadsiatich ľudí, pričom tento AI systém sa aj naďalej vyvíja a zlepšuje.

AI dostanú aj stíhačky

Využitie umelej inteligencie v armáde je čoraz výraznejšie a čoskoro sa môže dostať aj do stíhačiek, čo naznačuje aj projekt v hodnote 6 miliárd amerických dolárov. V rámci neho chce Pentagón získať až 1 000 dronov pripomínajúcich stíhačky, avšak s cieľom použiť ich len počas jednej alebo dvoch misií.

Takýmto spôsobom je možné vyrábať ich v obrovských množstvách s čo najmenšími nákladmi a bez obáv o zásadné straty v prípade, že budú v boji zničené.

Stačí minúta

Ako ďalej vysvetľuje portál DefenseNews, celý proces rozoznania cieľa a jeho zasiahnutia môže vďaka systému Maven prebehnúť v jedinej minúte, pričom okrem iného je táto platforma schopná pomáhať aj s logistikou a plánovaním, čím môže ešte väčšmi odbremeniť armádu. Práve logistika je totiž v dlhších bojoch kritická, čo dokazuje aj vojna na Ukrajine, ktorá sa naďalej bráni ruskej agresii.

I keď v tejto vojne bojujú aj staručké sovietske tanky, lietadlá či obrnené transportéry, prenikli do nej aj špičkové technológie 21. storočia. Vojenské operácie však stoja a padajú práve na logistike, ktorá vojakom zabezpečuje potravu, muníciu či podporu rôznych zložiek, či už je to delostrelectvo, letectvo alebo drony. Kritickou súčasťou logistiky sú aj satelitné systémy, ktoré sú schopné sledovať dianie aj za frontovou líniou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú