Spojené štáty, ako aj iné krajiny, bojujú so zhoršujúcim sa stavom ciest, ktorých asfalt postupom času degraduje a vznikajú praskliny či neustále sa zväčšujúce výtlky. Ako ale upozorňuje portál Interesting Engineering, so sledovaním a riešením tohto problému môžu pomôcť satelity na obežnej dráhe našej planéty, vďaka ktorým je možné dosiahnuť oveľa vyššiu efektivitu.

Prekonajú aj počasie

Možné budúce využitie satelitov preskúmala nová štúdia, podľa ktorej dokáže radar so syntetickou šošovkou, známy ako SAR, pozorovať stav ciest a to aj cez nepriaznivé počasie v pomerne vysokom rozlíšení. Takéto pravidelné kontrolovanie pomocou družíc môže nielen zvýšiť bezpečnosť na cestách, ale tiež ušetriť množstvo peňazí daňových platcov.

SAR využíva armáda, avšak svoje využitie táto technológia nachádza aj pri monitorovaní škôd po prírodných alebo iných katastrofách. Práve túto metódu vedci v rámci novej štúdie upravili na sledovanie stavu ciest, pričom umožňuje aj monitorovanie chodníkov, letísk, diaľnic a ďalších plôch, ktoré sú viditeľné zhora.

Jacob Ode/Pixabay

Výhodou je, že ak sa podarí identifikovať nedokonalosti a poškodenie ciest z vesmíru, dokážu tieto problémy príslušné organizácie riešiť oveľa efektívnejšie a teda aj lacnejšie či rýchlejšie. Opravy ciest sú dnes skôr reaktívne, avšak vďaka snímaniu z kozmu sa môžu stať proaktívnymi, teda zvolia prevenciu namiesto riešenia už vzniknutých problémov. Ak sú totiž poruchy riešené včas, je tento proces o poznanie jednoduchší a lacnejší.

AI sa pozrie na mestský úpadok

Umelá inteligencia má pozrieť aj na takzvaný mestský úpadok, ktorý postihuje drvivú väčšinu miest na svete a veľmi dobre ho poznáme aj na Slovensku. Tento jav sa prejavuje v podobe starnúcich budov, slabnúcej a rozpadávajúcej sa infraštruktúry či nedostatku údržby. Nový systém AI je schopný identifikovať vo vývoji miest rôzne vzorce a všímať si aj mestské nerovnosti, ktoré napokon postihujú samotných občanov.

Británii pomôžu robotické vozidlá

Na druhej strane Spojené kráľovstvo siahlo po umelej inteligencii a robotike vo forme autonómneho vozidla ARRES (Autonómny systém pre opravu ciest), ktorý bol vyvinutý spoločnosťou Robotiz3d a expertmi z Liverpoolskej univerzity. Výhodou tejto metódy je, že môže oveľa skôr zaplniť výtlky, kým sú ešte pomerne malé, vďaka čomu do nich ďalej nezateká voda a ďalej sa nerozširujú.

ARRES má zapĺňať nielen malé výtlky, ale tiež praskliny, z ktorých takéto výtlky neskôr vznikajú. Vďaka tomu je možné efektívnejšie riešiť nielen existujúce problémy, ale predovšetkým predchádzať takýmto problémom v budúcnosti, čo je najlepší spôsob, ako znížiť náklady na údržbu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP