Odhalená vývojárska zostava nadstavby One UI 2.0 od Samsungu postavená na Androide 10 ukazuje, čo kórejský gigant chystá pre svoje zariadenia. Napriek novým funkciám veľké zmeny ale čakať netreba.

Portál Android Police priniesol informáciuvideu brazílskeho YouTubera Dudu Roucha, na ktoré pôvodne upozornil portál XDA Developers. YouTuber totižto vo svojom videu ukázal uniknutú vývojársku zostavu nadstavby One UI 2.0 od Samsungu bežiacu na Androide 10. Tú Roucha nainštaloval na smartfón Galaxy 10+ a rozdiely porovnával s Galaxy S9+ a nadstavbou One UI 1.0.

Filozofia prvej verzie už nie je tak striktná

Na videu Roucha ukazuje základnú obrazovku, nastavenia či stavovú lištu s rýchlymi nastaveniami novej zostavy. Zdá sa tak, že po stránke vzhľadu sa nadstavba One UI 2.0 príliš nezmenila. Hlavnou filozofiou nadstavby One UI pri jej predstavení bolo urobiť navigáciu hlavne vo väčších telefónoch jednoduchšou. Jednotlivé interaktívne prvky systému boli sústredené na dolnú časť obrazovky, aby ich bolo možné ľahšie dosiahnuť.

Zobraziť celú galériu (4)
Pohľad na lištu rýchlych nastavení One UI 1.0 (napravo) a One UI 2.0 (naľavo). Zdroj: YouTube/Dudu Rocha

Nenechaj si ujsť
Google mení logo Androidu. Takto bude po novom vyzerať

Nová zostava sa tejto filozofie už tak striktne nedrží. Príkladom môže byť lišta stavového riadku s ikonami pre rýchle nastavenia. Práve tá je jednou z najpoužívanejších častí systému v smartfónoch vôbec. Po jej stiahnutí je možné pozorovať, že čas z vrchnej časti nastavení vo One UI 1.0 z nadstavby One UI 2.0 zmizol a ikony už nie sú úplne sústredené na dolnú časť, ale sú roztiahnuté k vrchnej časti.

Nové gestá či nahrávanie obrazovky

Novinkou v nadstavbe sú napríklad nové gestá, ktoré Google predstavil už v zostavách Android Q Beta. Tie sú z hlavnej časti inšpirované navigačnými gestami operačného systému iOS. Google chce docieliť, aby tieto gestá boli prítomné v každom smartfóne bežiacom na Androide 10, hoci Samsung aj naďalej bude ponúkať svoju alternatívu gest.

Zobraziť celú galériu (4)
Nové gestá známe aj z Pixel smartfónov v zostave Android Q Beta prídu aj na Samsung smartfóny. Zdroj: YouTube/Dudu Roucha

Zostava tiež prichádza s novými nastaveniami a povoleniami v rámci súkromia a lokalizácie. Do nastavení pribudli nové sekcie „Miestne“ a „Súkromie“. Taktiež je možné nájsť aj funkcie ako prepojenie s operačným systémom Windows či nahrávanie obrazovky, ktoré si okrem Note 10+ nájdu cestu aj k ostatným zariadeniam.

Zobraziť celú galériu (4)
Zmeny nastanú aj v nastaveniach systému. Zdroj: Zdroj: YouTube/Dudu Roucha

Tento nadhľad na zostavu One UI 2.0 však stále treba brať s rezervou, keďže do jej vydania sa môže ešte veľa zmeniť. Každopádne ide o veľmi vernú ukážku toho, čo Samsung pre svojich používateľov chystá.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP