Najnovšie správy z ďalekého východu naznačujú príchod nových procesorov z dielne Intelu. Mali by ponúknuť až 10 jadier vyrobených 14 nm výrobným procesom a budú podporovať dual-ring zbernicu.

Nové zvesti prichádzajú z taiwanských fór, kde sa začali spomínať 10 jadrové procesory spoločnosti Intel. Informácie údajne pochádzajú z partnerských mítingov, kde sa okrem iného spomína aj názov Comet Lake-S. Nová línia mainstreamových procesorov by mala byť vyrábaná 14 nm výrobným procesom, ktorý by mal byť uvedený v plánoch spoločnosti DT/IOTG.

Vyskúša Intel dual-ring zbernicu?

Pripravovaná línia procesorov bude určená pre desktopy a objavila sa aj informácia, že by mohli využívať dual-ring zbernicu. Využitie dual-ring zbernice je skutočne veľmi zaujímavé, nakoľko aj samotná single-ring zbernica dokáže bezproblémovo zvládať 10 jadier. Tá však bola istý čas predmetom diskusií kvôli latencii medzi jadrami. Intel teda pravdepodobne vyskúša dizajn dual-ring zbernice, aby tento problém zmiernil, prípadne úplne odstránil. V hre je však stále aj single-ring riešenie.

Chladenie bude náročné

Procesory s 10 jadrami vyzerajú na papieri veľmi zaujímavo, no v praxi sa bude musieť Intel vysporiadať s ich náročnejším chladením. Už aktuálne procesory s 8 jadrami a 16 vláknami generujú množstvo tepla. Keďže sa výrobný proces nezmenšuje a architektúra jadier nemení, samotný procesor tak obsiahne viac komponentov, ktoré budú produkovať ešte viac tepla.

Frekvencia jadier pôjde pravdepodobne dole

Jednou z možností ako zmierniť generovanie tepla je frekvencia. V prípade 10 jadrového procesora by musela frekvencia jadier klesnúť. Ďalšou nevyhnutnou súčasťou bude musieť byť perfektne navrhnutý systém chladenia tekutinou alebo AIO systém. Ako tento problém Intel vyrieši, zatiaľ nie je známe, no každopádne sa to v najbližších mesiacoch dozvieme.

Dokáže 10 jadier konkurovať 7 nm výrobnému procesu?

Pokiaľ ide o cenu, procesor Intel Intel Core i9-9900K sa aktuálne pohybuje na Slovensku v rozmedzí približne 550 až 650 eur. Práve takéto ceny, prípadne o niečo vyššie, môžeme očakávať aj v prípade novinky s 10 jadrami. Ak sa bavíme o výkone, žiadne čísla zatiaľ k dispozícii nie sú, no už teraz sa dá predpokladať, že novinka bude dominovať v benchmarkoch pri testoch viacerých jadier. Monštrum s 10 jadrami by tak malo byť priamym konkurentom pripravovaného 7 nm procesora AMD Zen 2. Rok 2019 bude teda v prípade procesorov od Intelu a AMD poriadne nabitý.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom