Grafické karty od AMD prídu vo svojej ďalšej generácii s novým typom chladenia pomocou axiálnych ventilátorov, ktoré už nejakú dobu používa Nvidia, informuje portál PCgamer.

Spoločnosť AMD dlhé roky využívala takzvané prietokové chladenie grafických kariet, pri ktorom špeciálne navrhnutý ventilátor tlačí studený vzduch cez komoru okolo grafického čipu, čím ho ochladzuje. Po rokoch sa však v AMD rozhodli vymeniť túto technológiu a nová generácia kariet tak príde s chladením pomocou axiálnych ventilátorov.

Podobné chladenie využíva Nvidia napríklad pri nových RTX a GTX kartách. Toto riešenie má priniesť pre nové grafické karty od AMD hneď niekoľko výhod, informuje PCinvasion.

Reddit/mikmik111

Nové chladenie prispeje k tichšiemu a lepšiemu odvádzaniu tepla. „Dúchadlové“ chladenie síce odvádza horúci vzduch z grafickej karty mimo počítačovú skriňu, no systém je oproti klasickým ventilátorom oveľa hlučnejší. Axiálne ventilátory odvádzajú teplo z grafiky do počítačovej skrine, čiže  v takomto prípade treba mať tiež dobrú cirkuláciu vzduchu v rámci celého počítača, no tieto ventilátory nie je takmer vôbec počuť.

Novinka v podaní AMD bola nepriamo predstavená na prezentácii Financial Analyst Day, kde sa vo všeobecnosti hovorilo o plánoch spoločnosti do budúcna. Na jednom z obrázkov počas prezentácie sa ukázala aj miniatúrna fotografia novej grafickej karty a pozorným očiam fanúšikov nemohol ujsť práve detail, ktorý naznačoval použitie axiálnych ventilátorov. Na Reddite sa následne rozbehla diskusia, do ktorej sa zapojil aj viceprezident AMD, Scott Herkelmann, ktorý potvrdil, že nová generácia grafických kariet skutočne príde s týmto systémom chladenia.

Ilustračná fotografia: @GameSpot/Twitter

AMD už v minulosti experimentovalo s týmto typom chladenia pri niektorých svojich kartách, poslednou z nich bola grafika AMD Radeon VII s trojicou ventilátorov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú