Hlavný konkurent Intelu a druhý najväčší výrobca procesorov pre počítače odhalil špecifikácie tretej generácie svojich procesorov Ryzen Threadripper, ktoré sú určené pre najnáročnejších užívateľov. Ako informuje Engadget, za rýchlosť si pochopiteľne priplatíš. 

Spoločnosť AMD iba včera predstavila špecifikácie svojich procesorov Ryzen Threadripper a potvrdila tak to, o čom sa už dlhšie rozprávalo. Procesory ponúknu v triede desktopov brutálny, vôbec najvyšší výkon doteraz.

Začnime produktom určeným pre masy. Je ním 16 jadrový Ryzen 9 3950X s 32 vláknami pre základné dosky so socketom Am4 a TDP 105 Wattov. Jeho cenovka sa má pohybovať na úrovni 749 dolárov, zároveň sa však budeš musieť postarať aj o jeho chladenie, keďže na trh bude uvedený bez chladiča. Odporúčanie výrobcu je vodné chladenie, takže si v prípade kúpy priprav peniaze navyše.

Ryzen 9 3950X bude fičať na na základe frekvencie 3,5 Ghz, maximálny boost bude možné zvýšiť až na 4,7 GHz. AMD však uvádza, že túto frekvenciu procesor zvládne iba dočasne a za ideálnych podmienok (vhodné chladenie, nízke zaťaženie jadier…). Produkt bude komerčne dostupný 25. novembra, v rovnaký deň, ako má podľa CNews vydanie naplánovaný aj Intel so svojimi procesormi Cascade Lake-X.

Novinka má byť vybavená aj Eco-módom, ktorý umožní používateľom ručne nastaviť TDP. 105 W, prípadne 95 W modely bude možné cez Bios alebo Ryzen Master znížiť na 65 W, 65 Wattové modely naopak znížiť na 45 W príkon a modely s najnižšou spotrebou 45 W dokážeš cez Eco Mode znížiť na 35 W.

Pri ručnom znížení hodnôt treba samozrejme počítať aj so znížením výkonu. Podľa Techpowerup má napríklad Ryzen 3950X obmedzený na 65 W dosiahnuť 77 % výkonu, zníženie teploty o 7 stupňov a ušetriť 44 % energie. Kým Ryzen 3950X predstavuje viac menej mainstreamovú záležitosť, chystané vyššie modely 3960X a 3970X budú už len pre skutočných nadšencov. V oboch prípadoch ide o čipy s vysokým TDP 250 W, pri počtoch jadier a výkone už sa high-endové procesory odlišujú.

Ryzen 3960X ponúkne 24 jadier so základnou frekvenciou 3,8 GHz, boostom až do 4,5 GHz, 140 MB cache a predpokladanou cenovkou na úrovni 1 399 dolárov. Vyššie od Ryzen 3970X sa už momentálne ísť nedá, keďže vybavený bude až 32 jadrami, základnou frekvenciou 3,7 GHz s turbom do 4,5 GHz. Kúpiť si ho budeš môcť za 1999 dolárov. Oba procesory budú podporovať Hyperthreading a súčasné použitie až 64 vlákien súčasne.

Legendárna séria Athlon sa vracia

Do novej ponuky k 7 nm Ryzen procesorom sa pridáva aj kúsok zo starej-známej série Athlon. Nový model 3000G má 2 jadrá a 4 vlákna, ktoré bežia na prevádzkovej frekvencii 3,5 GHz. Procesorová jednotka navyše obsahuje aj integrovanú grafickú výpočtovú jednotku Radeon Vega 3 a nespornou výhodou je TDP len na úrovni 35 W. Avšak to najdôležitejšie, čo AMD prezentovalo, je jedinečná schopnosť odomknutia násobiča, a teda zvýšenie maximálneho taktu až na 3,9 GHz. V tejto triede procesorov ide o výnimočný prístup. Cenovka Athlonu 3000G bude 49 dolárov a do predaja sa dostane 19. novembra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom