Švajčiarská technologická univerzita v Lausanne má na svojom konte prelomový objav v podobe 3D tlačiarne, ktorá dokáže vytlačiť ľubovolný objekt len za pár sekúnd. Ako informuje portál Engadget, tlačiareň využíva na tlač objektov princípy tomografie.

Tradičné 3D tlačiarne fungujú na princípe vrstvenia hmoty zdola nahor a vytvárajú tým požadovaný objekt. Táto technika je pomerne jednoduchá a s kvalitnou tlačiarňou vieme dosiahnuť skvelé výsledky aj čo sa týka „rozlíšenia“ vytlačeného objektu. Najväčším nepriateľom takýchto tlačiarní je však čas. Vytváranie akéhokoľvek objektu vrstvu po vrstve je extrémne časovo náročné, no vedci z Univerzity v Lausanne našli riešenie, ktoré eliminuje problém.

Nový princíp 3D tlače využíva prvky známe z medicínskej tomografie. Tomografia je rádiologická vyšetrovacia metóda, ktorá pomocou röntgenového žiarenia umožňuje zobrazenie vnútra ľudského tela. V prípade novej 3D tlačiarne sa však využíva obyčajné svetlo, pomocou ktorého sa valec naplnený živicou citlivou na svetlo „ožaruje“.

Akumulácia svetla následne živicu vo vnútri spevňuje, čo v podstate znamená, že objekt sa vytvára naraz a nie pomocou vrstiev ako v prípade klasických 3D tlačiarní. Súčasné možnosti dovolia vedcom týmto spôsobom tlačiť objekty s priemerom do dvoch centimetrov a presnosťou na 80 mikrometrov, čo tlačiarni zaberie približne 30 sekúnd. Vedci však predpokladajú, že v budúcnosti by bolo možné touto technikou tlačiť objekty s priemerom až do 15 centimetrov.

Readily3D/Screenshot

Paul Delrot, technologický riaditeľ spoločnosti Readily3D, ktorá sa tiež podieľala na vývoji systému, opísal proces polymerizácie: „Na základe toho, aký objekt chceme vytlačiť, vedia naše algoritmy presne vypočítať, kam treba namieriť lúče laserov a pod akými uhlami musia dopadať.“, informuje portál BRG.

Nová technológia tlače bude mať podľa vedcov veľmi široké možnosti využitia. Okrem medicínskych predmetov, ako sú napríklad mäkké tkanivá, či načúvacie pomôcky, sa budú môcť týmto spôsobom tlačiť aj objekty ako napríklad chrániče zubov. Obrovskou výhodou oproti tradičným tlačiarňam tiež je, že tlač  prebieha v uzavretej nádobe, ktorá zabezpečuje dokonalú sterilnosť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú