Notebook pod stromček patrí medzi tradičné darčeky, ktoré majú potešiť predovetkým študentov, pre ktorých je to neodmysliteľná súčasť štúdia či už na strednej, alebo vysokej škole.

Pomerne častou hranicou na kúpu notebooku je 500 €. Ide o čiastku, ktorá by sa dala označiť aj ako vstupnou bránou k zariadeniam, ktoré vydržia dlhšie ako rok či dva. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko kúskov, ktoré sa dajú označiť ako tie najlepšie v danej kategórii. Všetko sú to nové zariadenia, ktoré sme starostlivo vybrali, aby spĺňali aspoň minimálne nároky, ktoré sú na dnešné zariadenia kladené.

Kritéria boli jasné. Minimálne 8 GB RAM, žiadny Intel Celeron či Atom a ideálne, ak by mal IPS displej. Lepší disk v podobe SSD bude len výhodou aj na úkor menšej kapacity. Na základe týchto podmienok sa po vyfiltrovaní podarilo vybrať tieto štyri notebooky, ktoré len tesne míňajú zvolenú hranicu 500 €.

Lenovo V330-14IKB

Cena: 499 €

Úzke ramčeky okolo displejov sa nenechádzajú len v smartfónoch, ale postupne sa dostávajú aj medzi notebooky, čo ako môžeš vidieť, vyzerá veľmi dobre. V našom výbere je práve toto Lenovo to najvýkonnejšie, nakoľko je osadené procesorom Intel Core i5-8250U, ktorý ponúka až 4 plnohodnotné jadrá s podporou multi-thread.

Lenovo

Nechýba 8 GB RAM, podsvietená klávesnica, čítačka odtlačkov prstov či SSD disk s kapacitou 128 GB, ktorý dopĺňa 1 TB HDD. S váhou len 1,55 kg a výdržou 6h na jedno nabitie je vhodný aj na prenášanie či dlhé cestovanie.

Lenovo IdeaPad S340-14API

Cena: 499 €

Azda najväčší favorit v tomto výbere stavil na tmavý dizajn s tenkými rámčekmi a podsvietenou klávesnicou, ktorá je v decentnom kontraste s konštrukciou notebooku. Konečne tu nenájdeš len plast, ale aj kovové prvky, ktoré nielenže vyzerajú dobre, ale pomáhajú aj efektívne odvádzať teplo. Lenovo sa rozhodlo staviť na procesory AMD, konkrétne na Ryzen 3, ktorý je doplnený o grafické jadro Vega 3.

Lenovo

Výkon je tak dostačujúci na bežnú prácu a určite poteší aj 256 GB SSD disk, ktorý rýchlosť zariadenia ešte znásobí. Nespornou výhodou je aj IPS displej s vernou reprodukciou farieb a 52,5 Wh batéria, ktorá zaručuje výdrž až 8 hodín.

Dell Inspiron 15 3000

Cena: 499 €

Po stránke dizajnu zrejme najhorší z nich, no zariadenia Dell sú známe pre svoju veľkú výdrž a spoľahlivosť, ktorú si udržiavajú niekoľko rokov od kúpy. Ako jediný tiež ponúka uhlopriečku 15,6”, a teda aj plnohodnotnú klávesnicu vrátane numerickej časti. Naopak nevýhodou je TN displej, ktorý nemá také verné zobrazenie farieb ako IPS.

Dell

Po stránke výkonu mu však niet čo vytknúť. Nechýba mu rýchly procesor Intel Core i3-8145U, 8 GB RAM či dokonca SSD disk s kapacitou 256 GB. Batéria má kapacitu až 42 Wh, čo zaručuje niekoľkohodinú výdrž na jedno nabitie. Dell Inspiron je pracant, pri ktorom je devízou výdrž a odolnosť.

Lenovo IdeaPad S340-14IWL

Cena: 499 €

Na záver je tu notebook rovnakej rady ako ten s AMD, avšak v tomto príapde tu nájdeš alternatívu v podobe Intelu i3-8145U. Rovnako tu je IPS displej, podsvietená klávesnica, silná batéria či 8 GB RAM.

Lenovo

Šetrenie však nastalo v oblasti úložného priestoru, nakoľko tu nájdeš len SSD disk s kapacitou 128 GB. Váha tohto notebooku je 1,69 kg a milovníkov hudby určite potešia aj kvalitnejšie reproduktory s výkonom 4 W. Nájsť v danej cenovej kategórii schopné zariadenie síce nie je až také náročné, no treba rátať s tým, že niet veľmi z čoho vyberať. V tejto cenovej hladine je len pár výrobcov, ktorí sa vydali cestou hľadania kompromisov.

Samozrejme, na trhu sa nachádzajú zariadenie aj za nižšiu cenu, avšak z dlhodobého hľadiska ide o zariadenia, ktoré nemajú dlhú výdrž (z hľadiska výkonu a požiadaviek kladených na notebook), a preto sa radšej oplatí si priplatiť s tým, že dané zariadenie mi vydrží dlhšiu dobu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú