Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Ako sa zvykne hovoriť, pokrok nezastavíš. Rovnako to je aj v prípade analógového vysielania, či už toho televízneho, alebo rozhlasového. Digitálne vysielanie postupne nahrádza zastaralé analógové, ktoré nepostačuje ako kvalitatívne, tak aj kapacitne.

Aj na Slovensku pred pád rokmi prebehla veľká digitalizácia, keď po zrušení analógového vysielania, boli ľudia s klasickou anténou nútení zakúpiť si DVB-T prijímač. Postupne sa začína digitalizovať aj rozhlasové vysielanie, ktoré prináša viacero výhod a na Slovensku je dostupné už od konca roku 2015.

Nórsko ako prvá krajina

Nórsko je známe svojim imidžom progresívnej krajiny. Či už je to v oblasti ochrany životného prostredia (masívna podpora elektromobilov), alebo v aplikácii nových technológií. Po novom sa však Nórsko stalo prvou krajinou, ktorá nadobro vypla FM rádio. Táto transformácia na digitálne vysielanie prebiehala od začiatku roka (postupne po regiónoch) a pokračovala aj napriek nevôli niektorých staníc či samotných občanov.

Hlavnými dôvodmi kritiky od ľudí boli tvrdenia, že v krajine nie je dostatočné pokrytie digitálnym signálom a vysoká obstarávacia cena (200 eur) digitálnych prijímačov a adaptérov do áut. Totižto len 49 % tamojších áut podporuje digitálny príjem. Aj vďaka tomu sa doteraz predalo viac ako 620 000 týchto adaptérov. Rádiové stanice sa zas sťažovali na pokles poslucháčov, ktorý predstavoval v priemere 10 %. V prípade verejnoprávneho rádia NRK dokonca až 21 %.

‚‚Je to veľké zmena a musíme dať poslucháčom čas prispôsobiť sa digitálnemu rozhlasu. Po každom vypnutí (v regióne) sme si všimli, že publikum najskôr kleslo, no potom opäť stúplo,’’ uviedol Ole Jørgen Torvmark, vedúci digitálneho vysielania v Nórsku.

Tento prechod sa však týka iba najviac počúvaných rádií, ktoré pôsobia na celoštátnej úrovni. Miestne a lokálne rádia môžu naďalej používať analógové vysielanie. Postupne by k tomuto kroku mali pristúpiť aj ďalšie európske krajiny, na čele s Veľkou Britániou, Švajčiarskom a Dánskom.

Výhody digitálneho vysielania

  • Lepší príjem signálu aj v prípade nie úplne ideálnych podmienok
  • Vysoká kvalita zvuku
  • Príjem zvuku bez šumu
  • Vyhľadávanie staníc bez nutnosti frekvencie
  • Až 8 x nižšie náklady v porovnaní s analógom
  • Množstvo sprievodných informácií (názov skladby, programu, stanice, počasie a pod.)
  • Stále umožňuje príjem FM rádia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú