Nokia predstavila svoj nový smartfón G22, ktorý je dostupný za prijateľnú cenu a dištancuje sa od drahých vlajkových lodí. Ako ďalej informuje CNBC, kľúčovou vlastnosťou tohto mobilného telefónu je možnosť opraviť ho aj doma a to vďaka dizajnu s normalizovanými skrutkami a jednoducho prístupnými komponentami.

Návrat k ekologickým koreňom

Kľúčom k ekológii je redukcia konzumu a to platí aj pre zariadenia, ako sú smartfóny. Obrovským zdrojom odpadu a tiež emisií skleníkových plynov je nepretržitá produkcia miliónov nových smartfónov, keďže ľudia chcú často tie najnovšie. Dôvodom na výmenu môže byť aj rozbitý displej, znivočený kryt alebo batéria, ktorá viac nevydrží dostatočne dlho.

Kým zdatné servisy zvládajú vymieňať tieto komponenty v takmer všetkých zariadeniach, náročnosť opráv sa odráža na cene a práve to chce zmeniť Nokia s novým modelom G22. Na starších mobilných telefónoch s tlačidlami bolo možné vymeniť batériu v priebehu jednej minúty a k tomu sa vracia aj Nokia, keďže to má byť v prípade G22 možné zvládnuť v priebehu približne piatich minút aj doma.

Nokia G22 má 50-megapixelovú hlavnú kameru a všetok plast použitý pri výrobe je recyklovaný. Batéria má navyše vďaka kapacite 5 050 mAh výdrž až 3 dni a zariadenie poskytne obraz s rozlíšením 720 x 1 200 pixelov a obnovovacou frekvenciou 90 Hz na displeji s uhlopriečkou 6,52 palca. Nokia G22 má aj 3,5 mm jack, rýchle nabíjanie výkonom 20 W, 4 GB RAM, ďalšie detaily sú dostupné na webovej stránke Nokia.

Výmena komponentov má zákazníkom ušetriť približne 30 % v porovnaní s kúpou nového zariadenia, ktoré v tomto prípade stojí len 150 £, teda asi 170 €. Presná cena pre Slovensko zatiaľ známa nie je a predaje majú začať 8. marca, pričom potešia aj ceny náhradných komponentov.

Týka sa aj spotrebičov

Právo na opravu, dôležité nielen z hľadiska ekológie, ale tiež ochrany zákazníka, v EÚ čiastočne platí už od marca 2021. Podľa nových pravidiel musia výrobcovia chladničiek, umývačiek, fénov alebo televízorov zabezpečiť, aby sa tieto výrobky dali po dobu do desať rokov opraviť.

Právo na opravu

V súvislosti s prenosnými zariadeniami a automobilmi, sa čoraz viac skloňuje právo na opravu, ktoré by sa malo podľa mnohých uzákoniť a donútiť technologické firmy, aby vyvíjali produkty s možnosťou čo najjednoduchšej opravy a zároveň umožňovali dostupnosť náhradných komponentov.

iFixit/Nokia Mobile

Ako dodáva The Guardian, náhradnú batériu bude možné objednať v prepočte za približne 26€, displej za 50 € a nabíjací port za 21,50 €. Všetky komponenty majú byť dostupné od spoločnosti iFixit, ktorá sa zameriava na poskytovanie náradia a komponentov pre smartfóny, tablety, notebooky a ďalšie elektronické zariadenia, ktoré nie je nutné vždy zahodiť a vymeniť za nové.

HMD, spoločnosť vlastniaca Nokiu, tiež vyhlásila, že chce vyrábať viac svojich smartfónov v Európe a chystá tu aj výrobu zariadenia s 5G pripojením. Ako informuje Reuters, bližšie detaily spoločnosť zatiaľ nešpecifikovala z bezpečnostných dôvodov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP