Plne autonómne vozidlá sú ešte stále hudbou budúcnosti, no aby mohli takéto autá jazdiť po našich cestách čím skôr, automobilky prevádzajú množstvo rozličných testov aj v reálnej doprave. V jednej z posledných takýchto jázd zohráva hlavnú rolu elektrický Nissan Leaf, ktorý bol vybavený senzormi a kamerami pre autonómne riadenie a bez nehody prešiel niekoľko stoviek kilometrov, píše portál Insideevs.

Cesta autonómneho elektrického Nissanu začala na juhu Anglicka v meste Cranfield a skončila o 370 km ďalej severne v meste Sunderland. Nissan Leaf tak absolvoval doposiaľ najdlhšiu autonómnu jazdu naprieč Anglickom.

Aby si toto vozidlo poradilo so všetkými nástrahami na ceste, museli ho inžinieri vybaviť až ôsmymi lidarmi, siedmimi kamerami, pokročilým systémom GPS a ďalšími senzormi monitorujúcimi stav okolo celého auta.

Vďaka tejto výbave si Leaf poradil so všetkými nástrahami na ceste, akými boli napríklad kruhové objazdy, križovatky či dokonca neoznačené cesty. Jeden z výskumníkov a vývojárov autonómneho systému Nissanu povedal, že autonómne vozidlo si je lepšie vedomé toho, čo sa deje okolo neho, ako vodič, ktorý ho šoféruje. To je jednoducho fakt, ktorý sa nedá ovplyvniť, pretože človek má na sledovanie diania okolo seba iba dve oči, zatiaľ čo vozidlo situácie naokolo sleduje pomocou niekoľkých kamier a senzorov, píše Electrek.

Cieľom testu bolo zistiť aktuálne limity autonómnych vozidiel vo verejnej doprave, Nissan je totižto s ďalšími veľkými automobilkami zapojený v projekte „HumanDrive“, ktorého cieľom je priniesť autonómne vozidlá na cesty čo najskôr.

YouTube/Screenshot

Podľa Britského ministra dopravy, Georgea Freemana, sa Anglicko stáva lídrom v oblasti inteligentnej a autonómnej dopravy, čomu nasvedčuje aj samotný projekt HumanDrive.

Zatiaľ čo úplne autonómne vozidlá od Nissanu zrejme uvidíme v sériovej výrobe až o niekoľko rokov, taká Tesla plánuje priniesť plnohodnotného autopilota už do konca roka 2020. Súčasný autopilot Tesly je zatiaľ iba jazdným asistentom a takúto technológiu ponúka aj samotný Nissan v podobe ProPilot asistenta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom