V prípade, že si už niekedy videl legendárny film Návrat do budúcnosti, určite tvoju pozornosť upútali netradičné tenisky Nike Air Mag. Tie okrem prepracovaného vzhľadu ponúkali jednu unikátnu vlastnosť, ktorá mnohým z nás nedala spávať. Topánky sa totižto dokázali zaviazať úplne samé, pričom sa dokonale prispôsobili nohám hlavného hrdinu.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Po zhliadnutí snímky ich chcel teda vlastniť úplne každý, no, bohužiaľ, v tom čase to technológia nedovoľovala a automatické zaväzovanie bolo aj v samotnej snímke riešené filmárskymi trikmi. Dnes je však situácia úplne iná a technologickému pokroku vďačíme za to, že skutočne funkčná verzia tejto obuvi uzrela svetlo sveta pred dvomi rokmi. Stalo sa tak presne 21. októbra 2015, čo bol deň, do ktorého pomocou stroja času pricestoval z minulosti Marty McFly. Prvá reálna samozaväzovacia obuv sa tak dostala do predaja minulý rok v limitovanom počte kusov. Celkovo bolo predaných len 89 párov a drvivá väčšina záujemcov tak zostala sklamaná.

Sklamanie však dlho netrvalo, nakoľko hneď v zápätí bola predstavená lákavá alternatíva s názvom Nike HyperAdapt. Vývoj týchto šikovných tenisiek trval Nike až 10 rokov, avšak výsledok rozhodne stojí za to. Okrem prevratnej samozaväzovacej technológie totižto ponúkajú lákavý vzhľad, viaceré LED svetlá a hlavne vysoký komfort pri nosení. Ak si sa ale zaoberal otázkou, čo konkrétne sa nachádza v ich útrobách, dnes na ňu dostaneš detailnú odpoveď.

Vďaka implementovaným technológiám sú tenisky HyperAdapt svojim spracovaním na míle ďaleko od obyčajných športových tenisiek. 

zdroj fotografie: BusinessInsider

Samotné šnúrky sú značne komplikované, nakoľko sú spojené s tkaninou, ktorá vedie až k mechanizmu na ich zaťahovanie.

zdroj fotografie: BusinessInsider

Vyrobené sú zo super-tvrdého tekutého kryštálu a substancií s názvom Vectran, ktorá je svojim zložením podobná kevlarovým vláknam. Rozhodne sa tak nemusíš báť, že by sa pri zaväzovaní pretrhli.

zdroj fotografie: BusinessInsider

Po vybratí vnútornej vložky sa naskytá pohľad na elektronické súčiastky.

zdroj fotografie: BusinessInsider

Jednou z najdôležitejších je tlakový snímač, ktorý vysiela signál do zaťahovacieho mechanizmu po vložení nohy do topánky.

zdroj fotografie: BusinessInsider

Tieto LED svetlá sú integrované do zadnej časti, pričom upozorňujú na úroveň nabitia batérie.

zdroj fotografie: BusinessInsider

Zaťahovací mechanizmus je umiestnený v podrážke, zatiaľ čo príslušné káble sú vyvedené po bokoch a sú prekryté látkou.

zdroj fotografie: BusinessInsider

Káble vedú k už spomínaným LED svetlám, tlakovému snímaču a taktiež dvojici tlačidiel. Tie slúžia na prispôsobenie zatiahnutia šnúrok.

zdroj fotografie: BusinessInsider

Použitý elektromotor je extrémne silný. Bez problémov by dokázal zdvihnúť bremeno o váhe 13 kilogramov.

zdroj fotografie: BusinessInsider

Najzaujímavejšie na tejto demontáži sú však prvky, ktoré v teniskách nakoniec použité neboli. Podľa portálu MindTribe nesie základná doska množstvo rôznych nevyužitých komponentov.

zdroj fotografie: BusinessInsider

Netradičný nabíjací adaptér je vybavený magneticko-indukčným mechanizmom, ktorý využíva elektromagnetické pole na prenášanie energie do tenisiek.

zdroj fotografie: BusinessInsider

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
40%
Páči sa mi to
20%
Chcem to
20%
Mám to
20%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Patrik Tarics
Pre technológie dýcham! Okrem toho ma však zaujímajú aj dobré filmy, seriály, hudba a šport každého druhu. Ak chceš so mnou prehodiť pár slov, môžeš ma kontaktovať na mail [email protected]