Schopnosti a kapacity umelej inteligencie (AI) a strojového učenia v posledných rokoch posúvajú vpred množstvo vedeckých a technologických odvetví. Tentoraz je ním aj Matematika, v ktorej dokáže AI objavovať úplne nové teorémy a vzorce, informuje Austrálske mediálne vedecké centrum, Scimex.

Odhalia aj tie, ktoré sme prehliadli

Vedci síce využívajú výpočtovú techniku na odhaľovanie nových matematických vzorcov už od počiatku jej využívania, to však nie je možné ani zďaleka porovnať s umelou inteligenciou. Ak totiž nástup počítačov navýšil naše schopnosti niekoľkonásobne, tieto vylepšené schopnosti opäť niekoľkonásobne zvyšuje práve umelá inteligencia.

Ako píše Science Alert, tá dokáže prezrieť obrovské zväzky dát a nájsť v nich vzorce, ktoré sme my alebo počítače najprv prehliadli. Výskumný tím, ktorý za objavom stojí a svoje poznatky zverejnili vo svojej štúdii publikovanej v žurnále Nature, použil systémy umelej inteligencie vyvinuté spoločnosťou DeepMind. Práve DeepMind pritom len nedávno vyriešil ďalší vedecký problém, ktorý mátal odborníkov až 50 rokov.

Pixabay

„Problémy v matematike sú celkovo považované za intelektuálne z jedných najzložitejších,“ vyjadrila sa matematik Geordie Williamson z Univerzity Sedny v Austrálii. Ide pritom o prvý raz, čo vedci použili počítače na formulovanie možného prístupu k neovereným matematickým ideám.

Vyriešili 40-ročný problém

Nový objav, s ktorým výskumný tím prišiel, tiež ponúka dôkaz pre Každan-Lusztigove polynómy – matematický problém, ktorý sa zaoberá symetriou v algebre vyšších dimenzií a vedci ho nedokázali vyriešiť až 40 rokov. Umelá inteligencia tak dokazuje svoje čoraz pevnejšie postavenie vo svete, pričom niektorí sú presvedčení o tom, že by mala nahradiť aj politikov.

Nová technika strojového učenia, známa ako „model učenia pod dohľadom“, tiež priniesla dva nové matematické uzle. Tie následne viedli k vzniku úplne nového teorému, pričom teória uzlov hrá dôležitú rolu hneď v niekoľkých vedeckých odvetviach, ako je dynamika kvapalín či genetika.

„Umelá inteligencia je výnimočný nástroj. Vôbec po prvý raz preukázala svoju užitočnosť pre čistých matematikov, ako som ja. Intuícia nás môže dostať ďaleko, avšak AI nám môže pomôcť nájsť súvislosti, ktoré si nemusí ľudská myseľ vždy ľahko všimnúť,“ dodáva Williamson.

Úplne nová éra

Nový výskum tak dokázal úspešne preukázať spoľahlivé a vysokorýchlostné vyhodnotenie ohromného množstva dát. Metóda tak zásadne pomôže matematikom, pre ktorých môže ísť o kľúčový nástroj, bez ktorého sa pri extrémne zložitých rovniciach nezaobídu.

Pixabay

Umelá inteligencia a strojové učenie v posledných rokoch prerážajú do popredia čoraz viac. Podľa niektorých slovenských vedcov sa však zahrávame s ohňom a táto špičková technológia môže ľudstvu priniesť, okrem úžitku, aj obrovské problémy. Zatiaľ z nej však profituje množstvo odvetví, nie len samotná Matematika.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú