Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómom Scott Shepparad vo svojom príspevku varuje celú astronomickú komunitu pred závažnou chybou. Podľa neho je najvyšší čas, aby sa prieskumy asteroidov sústredili na úplne inú časť oblohy ako doteraz. Skrýva sa tam totiž množstvo objektov v blízkosti Zeme (NEO – Near-Earth Object). Na tému upozornili portály ScienceScienceAlert.

Asteroidy ukryté pred našim zrakom

Väčšina prieskumov asteroidov sa odohráva na nočnej strane oblohy a sústreďuje sa primárne na hľadanie objektov, ktoré prichádzajú smerom z vonkajšej časti Slnečnej sústavy. Primárnym dôvodom je prudké slnečné svetlo, ktoré oslňuje teleskopy a tie pri pozeraní sa smerom k našej centrálnej hviezde nedokážu zaznamenať žiadne menšie objekty.

Freepik

Shepparad však s radosťou oznamuje, že disponujeme technológiami, ktoré odolávajú žiare Slnka a dokážu objaviť asteroidy pohybujúce v oblasti vnútorných planét (Merkúr, Venuša) a teda blízko Slnka. Tieto prieskumy teraz našli mnoho predtým neobjavených asteroidov, ktoré sa nachádzajú medzi Zemou a Slnkom.

Medzi kriticky dôležité objavy patrí prvá detekcia asteroidu Ayló’chaxnim 2020 AV2, ktorý sa pohybuje vo vnútri obežnej dráhy Venuše a asteroidu s najkratšou obežnou dobou okolo Slnka s označením 2021 PH27.

Práve 2021 PH27 objavil spomínaný astronóm Scott Shepparad pomocou snímača DECam v prieskume Dark Energy Survey. Ako naznačuje názov, tento asteroid v blízkosti Zeme bol objavený v auguste minulého roka a Slnko obehne raz za 114 dní. Na svojej ceste križuje dráhy Merkúru a Venuše a doposiaľ drží rekord pre najkratšiu obežnú dobu akéhokoľvek známeho asteroidu.

Okrem prieskumu Dark Energy Survey však dokáže vnútorné NEO pozorovať aj kamera Zwicky Transient Facility.

Máme vážny problém

Z pozorovaní kráterov na planétach je jasné, že vesmírne horniny sa ukrývajú aj v blízkosti Slnka a vnútorných planét, pričom ich počet za posledných niekoľko miliárd rokov zostáva stabilný. To znamená, že tieto NEO k nám nejakým spôsobom a z nejakého bližšie nešpecifikovaného miesta neustále prichádzajú.

Shepparad preto urguje práve na sledovanie vnútorných oblastí, čo by nám mohlo prezradiť, odkiaľ k nám tieto asteroidu prichádzajú, ale aj to, prečo je počet NEO, počas tak dlhého časového obdobia, stabilný.

Hoci väčšina astronómov sa nazdáva, že NEO obiehajúce okolo vnútorných planét pricestovali z hlavného pásu asteroidov ležiaceho medzi Marsom a Jupiterom, Shepparad má na celú situáciu iný názor. Podľa neho existujú „stabilné vnútorné rezervoáre NEO“, z ktorých k nám neustále pribúdajú nové Atira (Apohele – Atirova skupina) a Vatira, prípadne potencionálne Vulkanoidy (Vulcanoids)

  • Atira – asteroidy pohybujúce sa vo vnútri obežnej dráhy Zeme
  • Vatira – asteroidy pohybujúce sa vo vnútri obežnej dráhy Venuše
  • Vulkanoidy – asteroidy pohybujúce sa vo vnútri obežnej dráhy Merkúru (žiadny sa zatiaľ nepodarilo objaviť)

V. Cary, AAAS/Science

Je tu však jeden doslova gigantický problém. Podľa súčasných vedeckých predpokladov sa nám podarilo objaviť zhruba 90 % asteroidov s potenciálom zničiť život na našej planéte. Ako pre portál FonTech.sk objasnil astronóm Ján Svoreň, ide o asteroidy s priemerom 1 až 2 km. Tie by pri zrážke spôsobili najskôr okamžité následky, medzi ktoré patria zemetrasenia a tlakové vlny. Vážnejšie by ale boli dlhodobé následky.

Následky by boli fatálne

„Po páde asteroidu by sa dostalo do atmosféry obrovské množstvo prachu. Podľa modelov by atmosféra ostala zaprášená 3 až 4 roky, čo by obmedzilo prienik slnečného svitu na zemský povrch. Vďaka neexistujúcej fotosyntéze a extrémnym mínusovým teplotám by vyhynuli rastliny, následne zvieratá a väčšina obyvateľov našej planéty. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Hoci sa nám podarilo objaviť až 90 % týchto asteroidov, zvyšných 10 % zostáva ukrytých. Podľa Shepparada nachádzajú práve v blízkosti Slnka, respektíve majú obežné dráhy v blízkosti Slnka. Našťastie všetko zatiaľ nasvedčuje tomu (aspoň pri tých známych), že žiadny takýto asteroid nie je na kolíznej dráhe so Zemou.

Keďže dráhy asteroidov nie sú stabilné, zrážku v budúcnosti nie je možné vylúčiť. Preto by aj našim primárnym cieľom malo byť objavenie zvyšných 10 %, ktoré sa zrejme ukrývajú niekde v blízkosti Slnka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú