Nie je žiadnym tajomstvom, že Microsoft sa snaží propagovať svoj najnovší operačný systém Windows 11 všemožnými spôsobmi. Tentokrát mu to ale vôbec nevyšlo, aj keď to zrejme nebolo úmyselné.

Na internete sa totiž začalo objavovať množstvo správ o tom, ako sa hlásenie o možnosti prechodu na systém Windows 11 zobrazuje aj používateľom, ktorých počítače nespĺňajú minimálne požiadavky. Na tému upozornil portál XDADevelopers.

Výzva na inštaláciu Windows 11

Podľa portálu WindowsCentral však tentokrát nejde o úmysel, a teda ani spôsob, ako sa Microsoft snaží prinútiť viac používateľov migrovať na najnovší operačný systém, ale skôr chybu, ku ktorej sa zatiaľ technologický gigant bližšie nevyjadril.

Na obrázku je logo Windows 11.
Microsoft

Už pred samotným vydaním Windows 11 v médiách kolovali informácie o rapídnom zvyšovaní minimálnych požiadaviek pre tento operačný systém. Kontroverzným sa stala najmä potreba kryptovacieho komponentu Trusted Platform Module (TPM), na ktorého prítomnosť tlačil Microsoft aj napriek mnohým výhradám používateľov. Microsoft si však stál za svojim a TPM je preto jedným z kľúčových bezpečnostných prvkov.

Pravdou však je, že nie každá základná doska disponuje TPM vo verzii 2.0 a ak už áno, je dosť možné, že ho má natívne deaktivovaný. Používateľom, ktorých dosky TPM modulom nedisponujú alebo ho majú vypnutý, by sa hlásenie o možnosti prejsť na Windows 11 zobrazovať nemalo.

Toto hlásenie by taktiež nemali dostávať ani majitelia starších, menej výkonných zariadení, ktorí nedisponujú počítačom aspoň s 4 GB RAM a 64 GB úložného priestoru.

Ako sa zdá, aj napriek nesplneniu týchto požiadaviek sa niektorým používateľom s Windows 10 zobrazuje informačné hlásenie o možnosti prechodu na Windows 11.

Potvrdzuje to aj insider s používateľským menom na Twitteri @PhantomOfEarth či mnoho diskutujúcich na Reddite. Na základe dostupných informácií je teda evidentné, že výzvy na prechod sa síce zobrazujú aj na zariadeniach, ktoré nespĺňajú minimálne požiadavky, k samotnej inštalácii však už nedôjde.

Ak sa používateľ pokúsi o inštaláciu, zobrazí sa chybové hlásenie, že počítač nespĺňa minimálne požiadavky. Niet sa čomu však čudovať, výzva sa totiž zobrazuje aj na zariadeniach len s 2 GB RAM, DDR3 a procesorom s 1,12 GHz, teda aj na zariadeniach, ktoré sú sotva schopné spúšťať Windows 10.

Ako sme spomínali, zatiaľ nie je jasné, prečo sa toto hlásenie vôbec zobrazuje, je však možné, že v najbližších dňoch sa k celej situácii vyjadrí aj Microsoft.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP