Tak a je to tu. Prví diváci mali príležitosť pozrieť si jeden z najočakávanejších filmov poslednej dekády a výsledný verdikt sa nesie presne podľa predpokladov. Avatar: Cesta vody je po vizuálnej stránke absolútne úchvatným a dychberúcim zážitkom. Zároveň sa však potvrdili sa aj obavy ohľadom príbehu.

Niečo takéto ste ešte nevideli

Vybraní zástupcovia zámorských médií mali príležitosť pozrieť si očakávané pokračovanie najzárobkovejšieho filmu všetkých čias v predstihu, informuje Hollywood Reporter. Reakcie sa nesú v silne pozitívnom duchu a všetci kritici sa bez výnimky zhodujú, že nový Avatar je technologický unikát, ktorý opäť posúva hranice filmového priemyslu.

Cameron zostal verný svojej vízii a pri pokračovaní Avatara si trpezlivo počkal na vývoj kamerových technológií, predovšetkým pri snímaní pod vodou. Čakať sa v tomto prípade podľa prvých ohlasov oplatilo. Jeff Nelson z portálu CheatSheet nového Avatara opisuje ako očarujúcu nádheru, ktorá diváka opakovane posadí do kresla každým jedným záberom.

20th Century Fox

Cesta vody je podľa recenzenta oproti prvému filmu po všetkých stránkach väčším a emotívnejším dobrodružstvom a je definíciou epickosti. Filmový producent Scott Mantz snímku opisuje ako „dychberúcu s ponukou najlepších efektov, aké som kedy videl.“

Dlhý a nudný?

Mantz však zároveň naznačuje to, čoho sa fanúšikovia prvého filmu obávali – vizuál môže ísť na úkor slabšieho deja, ktorý je navyše zbytočne rozťahaný. „Samotný príbeh je oproti jednotke slabší a je naťahovaný na 3 hodinách a 10 minútach. Vždy sa naň však skvele pozerá a posledná hodina je úžasná.“

Narážky na dĺžku filmu i kvalitu príbehu sa opakujú častejšie, sľuby Jamesa Camerona, že nový Avatar divákov po dejovej stránke odrovná, sa teda nemusia naplniť. Predvídateľný dej patril k najčastejším diváckym výčitkám už pri prvom filme.

Najznámejšie filmy, ktorých špeciálne edície obsahujú alternatívny koniec

Dobrou správou však je, že Avatar: Cesta vody, zaujal aj kritikov, ktorí z jednotky neboli úplne „hotoví“. Patrí k nim napríklad redaktor portálu IndieWire, ktorý pokračovanie označil ako masívny krok vpred a jeden z najlepších kinozážitkov za uplynulé roky.

Avatar: Cesta vody v kinách štartuje 15. decembra v 2D aj 3D a jeho tržby vo veľkom napovedia, či sa séria skončí po troch filmoch, alebo bude pokračovať ďalej. S pokračovaniami to však vôbec nie je isté, film sa totiž podľa Jamesa Camerona musí priblížiť k 2 miliardám.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP