NFT zažíva poriadny kolaps a už ho nezachráni pravdepodobne nič. Po rokoch čakania dosiahli presne to, čo mnohí predpokladali – svoje dno. Digitálne tokeny v podobe obrázkov, za ktoré boli ochotní naivní investori a svetové celebrity zaplatiť aj milióny eur, dnes nemajú takmer žiadnu hodnotu a stali sa z nich bezcenné JPGčka. Informuje o tom Forbes Australia.

Skeptici mali nakoniec pravdu

Keď sa NFT dostali na svoj vrchol, mnohí nedokázali pochopiť, čo vlastne stojí za ich obrovskou hodnotou a za množstvo peňazí, za ktoré sa predávali. Ako píše Crypto.com, najdrahšie z nich sa podarilo predať za desiatky miliónov eur a jediným dôvodom ich hodnoty bol, zdá sa, obrovský boom a ošiaľ – nie ich skutočná hodnota.

Dnes až 95 % NFT stratilo svoju hodnotu a kým za niektoré si si mohol kúpiť apartmán v Dubaji, dnes za ne človek nedostane ani pivnicu v Bratislave. Takýto scenár postihol svetoznáme NFT Bored Ape, teda digitálne ilustrácie opíc, ktoré sa veľmi rýchlo stali ikonou tejto netradičnej technológie. Ako však viditeľné, ich rýchly vzostup nasledoval aj bolestivý pád.

Príkladom je napríklad spevák Justin Bieber, ktorý do NFT investoval až 1,3 milióna amerických dolárov, avšak dnes má jeho zbierka opíc hodnotu len menej ako 60 000 dolárov. Ako informoval dappGambl, rovnaký osud sa nevyhol ani iným „nezameniteľným“ tokenom, keďže ich týždňová obchodovaná hodnota predstavovala v júli už len 80 miliónov dolárov – to sú len 3 % v porovnaní s vrcholom, ktorý sa podarilo dosiahnuť v auguste roku 2021.

Hovorilo sa aj o zdanení

Aj keď o NFT zatiaľ slovenská legislatíva mlčí a je možné, že kvôli poklesu ich popularity to tak aj ostane, štát má právo tieto transakcie zdaniť. Aj pomocou NFT totiž je, resp. bolo možné vytvárať zisk, ktorý je nutné priznať a zdaniť.

Bezcenné NFT

Stále by to mohlo byť horšie a ich nízka hodnota je stále lepšia, ako keby nemali žiadnu. Zo 73 257 kolekcií NFT má nulovú hodnotu až 69 795, z čoho vyplýva, že zhruba 95 % ľudí vlastníkov NFT má vo svojich kolekciách absolútnu nulu. Do NFT pritom investovalo peniaze až 23 miliónov ľudí.

Nepomáha ani fakt, že dopyt je po NFT príliš nízky a ponuka priam gigantická. Ďalej im nepomáha ani skutočnosť, že nie moc pozitívne vplývajú na životné prostredie – ako všetky digitálne technológie, vrátane kryptomien, aj NFT vyžadovali veľké množstvo elektrickej energie a to až takmer 28 GWh, čo je porovnateľné s produkciou cez 16 000 ton ekvivalentu CO2 (podľa typu energetických zdrojov).

Na druhej strane, stále je dôvod na to, aby sa majitelia začali modliť. Intenzívny pád hodnoty podľa odborníkov totiž neznamená, že NFT úplne zaniknú. I keď ich reputácii obrovský boom neprospel a čoskoro môžeme očakávať ich vývoj k niečomu, čo je skutočne užitočné a dostupnejšie. Otázne je čo to bude a ako bude na NFT reagovať trh.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú