Pozorovania nielen nočnej, ale aj dennej oblohy prinášajú neraz mnohé prekvapivé úkazy. Český astronóm a astrofotograf zvečnil na jedinečnom zábere sekundový moment pri prelete ISS priamo pred Slnkom, informoval redakciu FonTech.sk Petr Horálek. Celé sa to odohralo na východe Slovenska a pozorovanie trvalo veľmi krátky čas.

Medzinárodná vesmírna stanica je už dlhé roky domovom astronautov pri ich vesmírnych misiách. Okolo Zeme obieha vo výške približne 400 km rýchlosťou takmer 28 000 km/h.

Pri dobrých podmienkach je miestami možné vidieť ISS prelietať okolo Zeme aj niekoľkokrát za noc, kedy sa od hviezd odlišuje najmä svojim jasom a pomalým pohybom na oblohe.

Český astrofotograf zachytil na východe Slovenska výnimočný moment

Omnoho ťažšie je však jej pozorovanie za slnečného dňa. Správny moment však dokázal dokonale vystihnúť český astrofotograf a astronóm Petr Horálek, ktorému sa podarilo vytvoriť unikátnu fotografiu ISS počas dňa, ako prelieta popred Slnko. Podmienky na vytvorenie záberu ale boli nesmierne náročné a ako sám poznamenal, bolo potrebné byť v správny čas na správnom mieste.

Celé pozorovanie totiž trvalo len 1,08 sekundy. Za ten čas preletela Medzinárodná vesmírna stanica popred Slnko a zachytiť takýto prechod je skutočne zložité. Pre vytvorenie fotografie využil Petr Horálek až 1,1-metrový teleobjektív s bezpečným filtrom na fotografovanie Slnka. Prechod mohol dokonale zachytiť aj vďaka lokalite. Záber bol vytvorený v obci Záhradné (Prešovský kraj) na východe Slovenska.

Zobraziť celú galériu (1)
Fotografia preletu Medzinárodnej vesmírnej stanice pred Slnkom. Zdroj: Petr Horálek

Práve toto miesto sa nachádzalo v centrálnej línii úzkeho pásu pre pozorovanie, ktorý bol široký len 13,2 km. Prelet ISS nastal v čase 12:35:46 včera 22.októbra. Počas preletu bola vesmírna stanica od miesta fotografovania vzdialená 786,5 km.

Vďaka lokalite tak mohol Petr Horálek vytvoriť dokonalý záber stanice pri prelete priamo v strede pred Slnkom. Na snímke bola zároveň zachytená aj slnečné škvrna s označením AR2776. Detailný pohľad vo výreze fotografie odhaľuje aj slnečné panely na ISS, ktoré by inak neboli voľným okom viditeľné.

Ďalšie články:

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP