V globálnom merítku pracuje množstvo ľudí čoraz viac v kanceláriách, kde pri sedavej práci strávia denne celé hodiny. Sedenie však môže pre telo človeka predstavovať zdravotné riziko a neustála práca za počítačom nesie so sebou mnohé negatíva. Nová štúdia preskúmala dopad nevhodných podmienok a zlej ergonómie pri sedavej práci, aby vytvorila model človeka budúcnosti. Vplyv takéhoto druhu práce bol na jeho telo skutočne zásadný.

Pokiaľ budú ľudia naďalej tráviť celé hodiny v kanceláriách, o pár desiatok rokov môže ich telo vyzerať úplne odlišne. Prejavia sa mnohé zmeny, ktoré rozhodne nepôsobia zdravo a ľudské telo sa môže zásadne zmeniť. To tvrdí nová štúdia od spoločnosti Fellowes.

Práca v kancelárii prináša veľké zdravotné riziká. Prejaviť sa môžu už o 20 rokov

Autorom tohto výskumu je William Higham, ktorý sa zaoberá budúcim vývojom správania. V spolupráci so spomínanou firmou vytvoril model človeka, Emmu, ktorý má demonštrovať zmeny ľudského tela vplyvom sedavej práce o 20 rokov. Emma má byť dokonalým príkladom toho, čo všetko sa môže s našim telom udiať, pokiaľ bude ľudstvo nasledovať trendy pracovného nasadenia v kanceláriách. Mnohokrát totiž ľudia nemajú pri sedení v práci dostatočné pohodlie a podmienky, ktoré by minimalizovali dopad takejto práce na ich zdravie.

Štúdia sa zameriava na ľudí v Spojenom kráľovstve, no aplikovaná môže byť aj na mnohé iné krajiny, kde ľudia trávia množstvo času za počítačmi. Podľa štatistík strávia pracovníci v tejto krajine zhruba 6 hodín denne sedením v práci a až 9 z 10 ľudí, ktorí pracujú v kancelárii, majú zdravotné ťažkosti, čo ešte viac sťažuje ich prácu. Mnohých pritom trápia unavené a podráždené oči, bolesti chrbta a hlavy, ktoré majú priamy súvis s ich zamestnaním. Navyše, zamestnávatelia zdá sa tieto problémy príliš neriešia.

Trpieť bude celé telo

Na modeli Emmy tak môžeme vidieť, čo všetko sa môže stať nášmu telu, pokiaľ sa situácia a podmienky nezlepšia. Ľuďom môžu opúchať zápästia, vplyvom zlého prietoku krvi sa budú vo väčšom množstve tvoriť kŕčové žily, ekzémy zo stresu a natrvalo sa môže poškodiť chrbtica.

Hrb vznikne kvôli zlým sedacím návykom. Zmeny pritom zasiahnu aj ďalšie časti nášho tela, ktoré môže podľa štúdie vyzerať o 20 rokov tak ako Emma. Pre tento model človeka je už neskoro, no ľudia majú ešte čas, aby pri sedavej práci zaviedli zmeny, ktoré môžu takejto deformácií ich tela zabrániť.

Pomôcť nám môže lepšia ergonómia pracoviska

Kancelárie by mali byť podľa odporúčaní štúdie vybavené ergonomickými doplnkami a návyky by sa mali zmeniť tak, aby sa minimalizovali zdravotné riziká spojené so sedavou prácou. Upraviť je potrebné aj kvalitu vzduchu a pri stravovacích návykoch by mali ľudia nahradiť fast food zdravším jedlom.

Raz darmo, žijeme v urýchlenej dobe, ktorá má vplyv na každého z nás. Mnohé pracovné pozície vyžadujú dlhodobú prácu s počítačom, no je len na ľuďoch, aby sa vyhli prípadným zdravotným rizikám, ktoré sedavé zamestnanie so sebou prináša.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú