Slovenský Netflix ovládol nedávno pridaný investigatívny dokument The Killing of a Journalist (Kuciak: Vražda novinára), ktorý momentálne obsadzuje prvú priečku v rebríčku sledovanosti na Slovensku. Dokument so 100-minútovou dĺžkou sa zaoberá vraždou slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Ku vražde došlo pred viac než 5 rokmi, pričom The Killing of a Journalist mal premiéru už v máji 2022 na festivaloch po celom svete, kde získal viacero ocenení, píše Cineuropa.

Mali k dispozícii uniknuté dokumenty

Jána som nepoznal ani o ňom dovtedy nepočul. Pamätám si, že sa mi vtedy uľavilo, že to bol niekto, koho som nepoznal. Možno to znie sebecky alebo necitlivo, ale poznal som iných investigatívnych novinárov, ktorí boli zavraždení pre svoju prácu,“ vysvetlil režisér dokumentu Matt Sarnecki prostredníctvom portálu OCCRP.

YouTube/Organized Crime and Corruption Reporting Project

Podľa jeho slov nechcel pracovať na ďalšom dokumente o zavraždenom novinárovi, no presvedčili ho uniknuté dokumenty, o ktorých sa dopočul. „Takmer dva roky po vraždách mi zavolala Pavla, moja česká kolegyňa, ktorá v čase Jánovej smrti s ním pracovala. Neznámy zdroj jej ponúkol celý spis prípadu vraždy. Išlo o 70 terabajtov policajných dôkazov, ktoré obsahovali všetky údaje z dešifrovaných telefónov Kočnera, údajného objednávateľa vraždy,“ pokračoval.

Prístup k týmto uniknutým dôkazom Sarneckiho presvedčil, že by sa tomuto prípadu mal venovať. Medzi dôkazmi našiel zašifrované správy, rozhovory a tajné videá, ktoré ukazovali, ako slovenskí oligarchovia, politici, polícia a sudcovia komunikovali s Kočnerom a jeho sprostredkovateľmi nekalým spôsobom.

YouTube/Organized Crime and Corruption Reporting Project

Presvedčila ho brutálnosť vraždy

Dokument ďalej motivovala povaha vraždy, ktorú Sarniecki okamžite považoval za brutálnu, a snaha odhaliť korupciu v krajine EÚ. Samotná snímka je plná záberov z tlačových konferencií a bezpečnostných kamier po celom Slovensku, pričom natáčanie rozhovorov a ďalších dodatočných scén zabralo len 21 dní a postprodukcia trvala až 2 roky.

YouTube/Organized Crime and Corruption Reporting Project

Výsledná snímka od divákov získala obstojné hodnotenia 7,5 hviezdičiek na IMDb, respektíve 76 % na ČSFD. Pozitívne ju hodnotia aj kritici z Cineurope, ktorí povedali, že príbeh a správanie politikov „bude známe ľuďom v krajinách ako Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Srbsko, ale pointa filmu a spôsob, akým sa k nej dostáva, bude fungovať na celom svete.

Pozornosť, ktorú dokument na Netflixe dostal, je teda jednoznačne na mieste. Nešťastné je len to, že Slovensko zviditeľní pre nesprávne dôvody.

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP