Netflix naberá na popularite aj u nás a mnohí používatelia začínajú preferovať sledovanie svojich obľúbených filmov a seriálov prostredníctvom predplatenej služby. Svoj účet si je však potrebné dobre zabezpečiť, pretože aj slovenských používateľov trápia hackerské útoky.

V priebehu uplynulých dňoch totiž malo dôjsť k prelomeniu viacero účtov v službe Netflix. Vyplýva to z príspevku neoficiálnej facebookovej stránky Netflixu pre Slovensko a Česko, na ktorom sa objavujú lokálne novinky ohľadom služby. Podobné správy však prichádzajú dlhšie aj zo zahraničia. Že nejde o ojedinelú záležitosť, dokazujú aj komentáre používateľov pod spomínaným príspevkom, niektorým Slovákom hackli účty už pred mesiacmi.

Spôsob prelomenia účtov má rovnaké črty. Nie je úplne jasné, ako sa hackeri dostávajú k heslám a emailovým adresám, ale zrejme ide o využívanie hrubej sily a testovanie najpoužívanejších hesiel pre jednotlivé adresy. Možnosťou je aj nakupovanie prihlasovacích údajov na Dark Webe. Netflix síce v poslednej dobe neohlásil žiadny únik dát, údaje však môžu pochádzať aj zo starších incidentov a dokonca aj z únikov z iných služieb.

Hackeri menia heslá aj mailové adresy

Keď už útočník prelomí účet, používatelia si môžu podozrivú aktivitu všimnúť. Ak sú aktívne príslušné možnosti v nastaveniach, dostanú upozornenie na nové prihlásenie, ktoré podľa obetí prichádza z exotických krajín ako Saudská Arábia, Ekvádor či Venezuela. Niektorí ľudia si prelomenie svojho účtu všimli až po prihlásení do účtu, v ktorom bolo zmenené používateľské prostredie v inom jazyku. Ešte horší prípad je, ak hacker zmenil aj heslo a email, čím znemožnil ďalšie prihlásenie.

Podľa komentárov samotných obetí je však stále šanca na opätovné získanie prístupu k účtu. Pokiaľ máš podozrenie, že hacker napadol aj tvoje konto, je nutné kontaktovať podporu Netflixu a po overení identity by služba mala dať všetko do pôvodného stavu. Útočník by sa ani po prelomení nemal dostať ku konkrétnym platobným údajom, je však možné, že dokáže predĺžiť predplatné služby. Aj v takom prípade je nutné čo najrýchlejšie kontaktovať podporu Netflixu.

Prevencia

Samozrejme, najlepšou možnosťou ako predísť problémom je dostatočné zabezpečenie účtu. Žiaľ, Netflix v súčasnosti nepochopiteľne nepodporuje dvojfaktorovú autentifikáciu, preto je nutné zvoliť kvalitné heslo. Absolútnym základom je nepoužívať rovnaké heslo vo viacerých účtoch. V tomto smere je vhodné využívať aplikácie pre správu hesiel, ktoré vygenerujú bezpečné heslo a používateľovi stačí ak si zapamätá jediné hlavné heslo. Možností je viacero, pričom k najlepším službám patria: Lastpass, Dashlane či Keeper.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom