Streamovací gigant Netflix aktuálne vo veľkom prekopáva svoju stratégiu a zavádza opatrenia na zvýšenie ziskov. Na jeseň minulého roka služba na vybraných trhoch predstavila lacnejšie predplatné s reklamou, teraz začala blokovať zdieľanie účtov. Nepopulárny krok sa však začína obracať proti Netflixu.

Prieskum Tivo vykonaný v poslednom štvrťroku 2022 totiž ukazuje, že Netflix bol na konci minulého roka najčastejšie rušenou streamovacou službou. Predplatné svetovej streamovacej jednotky ukončilo až 27 % opýtaných, čo je s prehľadom najviac spomedzi všetkých veľkých platforiem. Žiadnu z ďalších služieb nezrušilo viac ako 10 % opýtaných.

Ktorú streamovaciu službu ste v poslednom čase zrušili? 
Netflix 27,3 % opýtaných
Hulu 9,1 % opýtaných
Prime Video 8,4 % opýtaných
Apple TV+ 8,1 % opýtaných
Paramount+ 5,9 % opýtaných
Disney+ 5,8 % opýtaných
HBO Max 4,7 % opýtaných

Prieskum síce neuvádza dôvody, prečo používatelia ukončili predplatné konkrétnej služby, jasná dominancia Netflixu v rebríčku však potvrdzuje, že gigant to má medzi používateľmi kvôli kontroverzným krokom nahnuté.

Odliv predplatiteľov priznal aj Netflix

Dôvodom je predovšetkým blokovanie zdieľania účtov, ktorý Netflix po minuloročnom testovaní v Južnej Amerike teraz začína presadzovať aj na veľkých trhoch. V prvej vlne sa okrem Kanady a Nového Zélandu ocitli aj vôbec prvé európske krajiny, kde si gigant na zdieľanie účtov posvieti. Sú nimi Španielsko a Portugalsko.

Netflix po zavedení opatrení čelil vlne kritiky, množstvo používateľov službe na sociálnych sieťach vyslalo odkaz, že s predplatným končí a radšej sa presunie ku konkurencii. S podobným krokom ráta aj samotná služba, čo v správe pre investorov nedávno priznal aj čerstvý spoluriaditeľ spoločnosti Greg Peters.

Peters v ekonomických vyhliadkach Netlixu jasne definoval, že služba môže kvôli obmedzeniam zdieľania účtov stratiť časť zo svojich globálnych predplatiteľov. Podľa Petersa však pôjde len o krátkodobý stav, keďže vlastné prieskumy spoločnosti ukazujú, že odídenci od Netflixu majú tendenciu k službe sa po čase vrátiť.

Netflix pri zákroku proti zdieľaniu kráča po tenkom ľade. Služba iba nedávno čelila ostrej kritike za nedávno zverejnené podmienky, v ktorých hovorila o blokovaní sledovania mimo hlavnej adresy.

Služba rétoriku neskôr zmiernila a vysvetlila, že takéto podmienky sa na stránku dostali náhodou. Stále preto nie je celkom jasné, akým spôsobom chce „trestať“ používateľov, ktorí na jednom účte sledujú obsah aj mimo jednej domácnosti. Na najdôležitejšie otázky o zdieľaní účtov odpovedáme v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP