Gruzínska šachová legenda Nona Gaprindašviliová žaluje Netflix pre urážku na cti, informuje web BBC. Zmienka o jej osobe zaznela v známom seriáli The Queen’s Gambit, ktorý sa stal jedným z najväčších hitov platformy.

Inkriminovaný moment sa odohráva v poslednej epizóde populárnej mini-série, v ktorej ruský komentátor pri šachovej partii vyzdvihol na hrdinke Beth Harmon (Anya Taylor-Joy) jej herné kvality navzdory jej ženskému pohlaviu v tomto prevažne mužskom športe. Následne dodal, že to v Rusku nie je nič výnimočné, nakoľko Sovieti majú už svoju ženskú svetovú šampiónku, Nonu Gaprindašviliovú. Zároveň však podotkol, že ona ale mužom nikdy nečelila.

Práve proti tomuto sa ohradila 80-ročná gruzínska šampiónka s tvrdením, že do roku 1968, do ktorého je zasadená aj samotná epizóda, sa stretla v šachovom súboji minimálne s 59 spoluhráčmi mužského pohlavia a rozhodla sa teda americkú firmu zažalovať.

TMDB

„Netflix hanebne klamal o úspechoch Gaprindašviliovej s lacným a cynickým zámerom zvýšiť dramatickosť situácie vytvorením dojmu, že jeho fiktívna hrdinka dokázala niečo, čo žiadna iná žena vrátane Gaprindašviliovej nedokázala, “ uvádza sa v texte žaloby podanej na súde v Los Angeles. Na celú udalosť zareagoval aj americký gigant a uviedol, že síce k šachovej legende prechováva hlboký rešpekt a úctu, no bude sa proti obvineniam rázne brániť.

Najsledovanejšia mini-séria z dielne Netflixu

The Queen’s Gambit sleduje príbeh mladého dievčaťa Beth Harmon, ktorá sa po smrti matky dostáva do sirotinca, kde sa v nej vďaka miestnemu správcovi prebudí láska a vášeň pre šach. Hlavná hrdinka čoskoro zistí, že ju hra nielen baví, ale má na ňu aj extrémne nadanie a v priebehu niekoľkých rokov sa tak stáva rešpektovanou šachovou hráčkou medzi elitou tohto športu.

Netflix

Seriál sa okamžite stal na Netflixe hitom a mesiac od uvedenia zaznamenal divácky rekord, keď si ho pozrelo 62 miliónov divákov a umiestnil sa v rebríčku TOP 10 najsledovanejšieho obsahu celkovo v 92 krajinách. Až v 63 z nich, vrátane veľkých trhov ako sú Spojené štáty americké, Veľká Británia či Argentína, sa ospevovaná mini-séria umiestnila na prvej priečke sledovanosti.

Streamovacia spoločnosť taktiež uvádza zaujímavosť, že po uvedení seriálu sa vyhľadávanie bežného spojenia „Ako hrať šach“ cez Google dostalo na svoje 10-ročné maximum.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú