Asi každý, kto cestuje do zahraničia, používa niektorú z populárnych online navigácií. Tie okrem informácií o trase dokážu poskytovať aj informácie o stacionárnych radaroch, dopravných kontrolách a podobne. V Nemecku je ale podľa zákona používanie takejto navigácie nezákonné. Prvý takýto prípad sa dostal pred tamojší súd, o čom informoval portál ADAC.

Každá moderná online navigačná aplikácia dnes už dokáže informovať vodičov o tom, či sa na trase nachádza policajný radar, meraný úsek alebo policajná kontrola. Ak by si takúto aplikáciu použil v Nemecku, hrozí ti pokuta až vo výške 100 €.

V tejto krajine je dokonca zakázané aj to, ak predmetnú aplikáciu používa spolujazdec. Ten môže byť takisto pokutovaný. Ak teda polícia pri kontrole zistí, že takáto aplikácia beží vo vozidle, vodič má zarobené na malér, o čom svedčí aj prvý reálny prípad, kedy došlo k pokutovaniu za tento priestupok.

Používania sa dá dokázať len ťažko

ADAC informuje, že v Nemecku pohnali pred súd 64-ročného vodiča. Vodič šiel údajne prirýchlo, na základe čoho ho zastavila policajná hliadka. Tá pri kontrole zistila, že spolujazdkyňa mala zapnutú aplikáciu na zobrazovanie radarov.

Vodič pred súdom pochopiteľne neuspel a pokutu napokon musel zaplatiť. Zákon má ale množstvo nedostatkov a chýb. Používanie takejto aplikácie je zakázané iba počas jazdy, takže pred samotnou jazdou si vodič môže pozrieť, či sa na jeho trase nenachádzajú radary.

TASR - Michal Svítok

Aj používanie takejto aplikácie počas jazdy je veľmi ťažké dokázať. Pri zastavení policajnou hliadkou by stačilo uzamknúť obrazovku smartfónu, alebo vypnúť samotnú aplikáciu a polícia jej používanie nemá ako dosvedčiť.

Ako sme už uviedli vyššie, na základe tohto zákona je prakticky zakázané používanie všetkých najpopulárnejších online navigácií, ako Mapy Google, Waze či Sygic. Každá z týchto aplikácií už disponuje funkciou, vďaka ktorej môžu ostatní vodiči nahlásiť na ceste policajný radar, nehodu či kontrolu.

V Európe neexistuje jednotný zákon

Takýto zákon predstavuje problém najmä pre vodičov zo zahraničia, ktorí o ňom vôbec nemusia vedieť. Európa totiž nemá jednotný zákon, ktorý by vyslovene zakazoval používanie aplikácií zobrazujúce policajné radary.

Používanie samostatných systémov, ktoré dokážu detegovať radary, je zakázané prakticky v celej Európe s výnimkou Rumunska. Ako uvádza ADAC v samostatnom článku, výška pokút a aj to, aké systémy sú presne v danej krajine zakázané, sa líšia.

Motoristom teda nezostáva nič iné, než si dopredu naštudovať legálnosť používania takýchto aplikácií, ak sa chcú vyhnúť zbytočným problémom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú