Podpora znižovania emisií sa netýka iba dotácií elektromobilov a zvýhodňovania ich používania. Na opačnej strane sú rôzne pokuty za to, že dané auto nespĺňa emisné normy. Ako informoval portál Motor1, tieto pokuty si samozrejme zaplatí záujemca o auto a ako dokazuje prípad z Francúzska, navýšenie ceny auta dokáže byť v týchto prípadoch nehorázne vysoké. Na Slovensku na tému poukázal ako prvý portál Autogratis.sk.

Francúzi sa s tým jednoducho nepárajú. Samozrejme, aj táto krajina sa snaží čo najviac znižovať svoju emisnú stopu, a tak rôznymi spôsobmi podporuje predaj elektromobilov alebo hybridov, ktoré produkujú menšie množstvo CO2.

Tvrdé postihy za vysoké emisie

Automobilky však z času na čas vyrobia športiak s vysokým výkonom, ktorý však nemá žiaden elektromotor, a tak je jeho produkcia CO2 na 100 km vyššia ako umožňujú miestne normy. To však našťastie neznamená, že by sa toto auto v danej krajine nemohlo predávať.  Prípadný záujemca o takýto automobil si ale musí nachystať poriadny balík peňazí, pretože miesto štandardnej ceny auta musí navyše zaplatiť pokutu za prekročenie limitov produkcie emisií.

Ako píše aj AutoTimesNews, skvelým príkladom tohto scenára je Francúzsko a v hlavnej úlohe nový Tiguan R, ktorý je osadený dvojlitrovým turbo-benzínovým motorom s výkonom 320 koní a produkciou 180 gramov CO2 na jeden kilometer. Toto nádherné, výkonné a isto aj zábavné auto však trpí na spomínané pokuty za prekročenie emisií.

Koľko stojí „emisiami zdecimovaný“ Tiguan R?

Základná cena Tiguanu R je tak vo Francúzsku 54 900 €, čo je vzhľadom na parametre a výbavu auta relatívne bežná cena. Daň za nesplnené emisné normy sa však v tomto konkrétnom prípade vyšplhala na neuveriteľných 30 000 €.

Čítaš dobre, iba za emisie v tomto prípade zaplatíš toľko, za čo by si si vedel kúpiť úplne nové menšie auto. Výsledná cena za Tiguan R vo Francúzsku je teda 84 900 €. Aj keď sa jedná o najvýkonnejší Tiguan, stále sa tu bavíme o pomerne malom Volkswagene, ktorý cenou prevyšuje omnoho prémiovejšie, športovejšie a luxusnejšie automobily.

S touto cenou už Tiguan R bezpochyby nebude taký atraktívny. Bohužiaľ, aj toto je jedna z možností, ako budú krajiny nútiť šoférov kupovať ekologickejšie autá miesto tých s poriadnymi spaľovacími motormi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP