Astronómovia objavili neďaleko od našej vlastnej slnečnej sústavy hviezdu, ktorá je podobná Slnku, avšak s jedným zásadným rozdielom. Ako totiž upozorňuje portál Phys.org, zvláštna hviezda V889 Herculis vykazuje nezvyčajnú formu rotácie, ktorú zatiaľ vedci nevideli na žiadnej inej hviezde. Objav vedcov šokoval, pretože sa doteraz predpokladalo, že práve rotácia hviezd je dobre chápaným javom.

Nepredpokladali ju ani simulácie

V889 Herculis je od nás vzdialená len 110 svetelných rokov a jej rotácia sa vymyká všetkým doterajším poznatkom. Kým napríklad Slnko rotuje najrýchlejšie v oblasti rovníka a bližšie k pólom rotácia spomaľuje, v prípade tejto záhadnej hviezdy sa vyskytla anomália. Najrýchlejšie rotuje v zemepisných šírkach 40 °, pričom na rovníku a v polárnych oblastiach rotuje, z nejakého dôvodu, pomalšie.

Vedci takúto anomáliu neočakávali ani podľa simulácií, ktoré pre rotácie hviezd vykonávali pomocou superpočítačov. Podľa odborníkov tento objav naznačuje, že naše chápanie hviezdnej dynamiky a magnetického dynama zatiaľ nie je dostatočné na to, aby spoľahlivo opísalo všetky hviezdy vo vesmíre. Zrejme je totiž možné aj naďalej nájsť výnimky, ktoré nespĺňajú očakávania, resp. pravidlá, ktorými by sa podľa vedcov mali všetky hviezdy riadiť.

Jani Närhi

Táto hviezda je monitorovaná už okolo 30 rokov a podľa odborníkov za touto doteraz nepozorovanou rotáciou nestojí žiadna záhadná sila. V skutočnosti ide len o výnimočnú kombináciu prevažne známych aspektov a procesov, ktoré spôsobujú, že je rotácia v porovnaní s inými hviezdami odlišná. Toto odhalenie má potenciál lepšie objasniť vývoj hviezd, potenciálne aj Slnka v jeho minulosti.

Sú na dobrej ceste

Zásadný pokrok nedávno priniesli vedci aj pri pozorovaní samotného Slnka, ktoré sa blíži k takzvanému solárnemu maximu. Pozorovaním slnečnej torznej oscilácie zachytili vedci prvé náznaky nadchádzajúceho nového solárneho cyklu. Tento objav by astronómom mohol pomôcť lepšie modelovať a predpovedať silné slnečné búrky.

Chcú predpovedať ich správanie

Vedci sa usilujú o pochopenie hviezd aj s cieľom umožniť predpovedanie ich správania, predovšetkým v prípade Slnka, ktoré má priamy a často nepríjemný vplyv pre život na Zemi. Počas obdobia zvýšenej aktivity totiž spôsobuje napríklad silné geomagnetické búrky schopné narušiť funkciu rôznych elektronických systémov či satelitov, ktoré v niektorých prípadoch kvôli takémuto javu zhoria v atmosfére.

Experti chcú práve kvôli takýmto javom zistiť, ako je možné v budúcnosti predpovedať slnečné erupcie – ak je to vôbec možné. Tie totiž ovplyvňujú nielen život na Zemi, ale v budúcnosti budú zohrávať dôležitú úlohu aj pri cestovaní medzi planétami, kde nebudú kozmické lode chránené geomagnetickým poľom Zeme.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP