Mestečko Raccoon City bolo kedysi prosperujúcou usadlosťou s hlavným výskumným strediskom obrovskej farmaceutickej spoločnosti Umbrella Corporation. Obyvatelia pre korporáciu buď priamo pracovali, alebo na ňu boli aspoň sčasti naviazaní. Len malá skupinka z nich vedela, že skutočným cieľom nebol vývoj antibiotík ani produkcia vitamínov, ale prísne tajné a oveľa temnejšie experimenty na ľuďoch.

Pokusnými králikmi sa stali nič netušiace siroty, ktorých, pre lekárov bezcenné, telá predstavovali ideálnych hostiteľov nebezpečného vírusu. Umbrella síce svoje aktivity postupne presunula inam, no pod povrchom Raccoon City stále tlelo peklo, časovaná bomba pripravená kedykoľvek vybuchnúť. Deň D nastal 30. septembra 1998 a šíreniu epidémie už nič nestálo v ceste. Vitajte v Raccoon City.

Na čom si užiješ dokonalý zvuk s OLED televízorom?

Kúp si televízor OLED spolu so soundbarom alebo WiFi reproduktorom a získaj cashback vo výške nákupnej ceny audio produktu späť.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Resident Evil, pôvodne hernú sériu od Capcomu, si filmoví diváci až doteraz spájali najmä s herečkou Millou Jovovich. Po šiestich filmoch pod režisérom a zároveň jej manželom Paulom W.S. Andersonom ale nadišiel čas prenechať žezlo novým nápadom.

Reboot celej značky si tak vzal na starosť pomerne neznámy režisér Johannes Roberts a so svojím Resident Evil: Welcome to Raccoon City sa oproti predošlým, akčnejšie ladeným, filmom vydal viac cestou hororu. Ubral na fantastickosti aj sci-fi prvkoch a namiesto toho sústredil smerovanie na čo najvernejšie spracovanie založené na hernej predlohe.

Tri hry v jednom filme? Dá sa to a s prehľadom

A začal úplne od podlahy, teda príbehom prvých dvoch Resident Evil hier z rokov 1996 a 1998. Pozornému fanúšikovi známeho zombie univerza ale neunikne, že veľkú časť príbehu si vypožičal aj z tretieho pokračovania.

Tie potom pospájal do svojho prvého Resident Evil filmu a šikovne predstavil aj všetky pre sériu najvýznačnejšie postavy. Čo v hrách predstavovalo roky deja, vo filme sa zmestilo do približne 100 minút vo viac než obstojnom spracovaní. Všetko podstatné je tak nahustené do jednej rušnej noci umierajúceho mestečka.

Constantin Film

Aj vďaka tomu naraz priviedol ústredných protagonistov ako súrodeneckú dvojicu Claire (Kaya Scodelario) a Chrisa (Robbie Amell) Redfieldovcov, Jill Valentine (Hannah John-Kamen) a Leona S. Kennedyho (Avan Jogia) na jedno miesto a pomocou scenáristických machinácií dosiahol veľmi príjemnú funkčnosť príbehu.

Skvelý začiatok a doposiaľ nevidené zombie predstavenie

Najmä v prvej polovici servíruje relatívne výživné hororové predstavenie, ktoré je skôr než na predvídateľných „ľakačkách“ postavené na budovaní nepríjemnej atmosféry. Postupný rozklad mesta s premenou obyvateľov, ktorých sme napríklad videli servírovať kávu, aby sa o pár minút na to ako zmyslov zbavení vešali po bráne policajnej stanice a trhali si vlasy, je niečo, čo sme v predošlých Resident Evil snímkach skoro nevideli. Rovnako ako hovoriacich zombíkov a mutantov – snímky z predošlej série sa im oblúkom vyhýbali, no v Raccoon City pôsobili až nepríjemne a znepokojujúco v tom najlepšom význame.

YouTube (screenshot)

Podobnosť s tvorbou Stephena Kinga a jeho kultovými mestami Derry či Castle Rock nie je náhodná a Roberts sa v jeho dielach skutočne inšpiroval. Milovníci hororov pravdepodobne postrehnú aj referencie na Votrelca, Halloween a ďalšie žánrové klasiky. Vďaka tomu je film efektne strašidelný, ale zároveň aj párkrát neoriginálny.

Postavy a CGI len tak na pol plynu

Už menej šťastia mal s chémiou postáv, medzi ktorými to miestami funguje relatívne dobre (Claire/Leon), inokedy vôbec (Jill/Wesker) a miestami neurazí, ale ani nenadchne (Claire/Chris). Herci sú vo svojich úlohách prekvapivo uveriteľní a azda najslabším kúskom je práve Scodelario. Skutočné drámy zo života ako v Skins či Na tenkom ľade jej idú, ale akonáhle má zahrať emócie v inom žánri, výrazne stráca a zvláštnym spôsobom nezapadá.

YouTube (screenshot)

Šírenie nákazy akoby sa premostilo aj na tvorcov a zhruba od druhej polovice dostávame viac digitálneho bordelu aj nelogickostí (áno, dôjde aj na klasické hororové „mali by sme sa rozdeliť“). Nutné dodať, že CGI vo filme vyzerá podstatne lepšie, než v predstavenom a vo veľkom kritizovanom traileri. Buď teda film ešte prehnali postprodukčnými prácami, alebo zábery jednoducho ukážu lepšie na veľkom plátne.

Ide to aj s relatívne malým rozpočtom

Resident Evil: Welcome to Raccoon City sa nehrá na viac než poctivé „Béčko“ a s rozpočtom približne 25 miliónov amerických dolárov ani nemá veľmi na výber. O to lepšie potom pôsobí napríklad práca s kamerou, ktorá často prepína na pohľad 1. osoby a zábery dostávajú poriadne stiesnený herný nádych. Nechýba ani zaujímavá hra so svetlom v jemných podtónoch odkazujúca práve na herné korene.

YouTube (screenshot)

Keď treba, hudba pritvrdí pri gradujúcich akčných scénach, aby vzápätí plynulo prešla do nepríjemnejšej a kľudnejšej roviny prameniacej zo zmätku, ktorý v meste panuje. Ak by sa niekomu chcelo rýpať v prílišnom ozbrojení rádových policajtov samopalmi v tak malom meste, tak je tu veľmi jednoduché vysvetlenie.

V skutočnosti nejde o bežnú policajnú jednotku, ale o špeciálnu elitnú zložku S.T.A.R.S (Special Tactics and Rescue Service), ktorá síce spadá pod policajné oddelenie Raccoon City, ale vďaka súkromnému financovaniu môže operovať nezávisle. Potichu tak roky dáva pozor na situáciu okolo Umbrella Corporation, ale, paradoxne, keď nastane skutočný problém, len pár jedincov dokáže situáciu reálne riešiť.

Constantin Film

Hráči by mali byť spokojní, ale…

Plno scén spolu s dialógmi je vystrihnutých priamo z hier a ako fanservis slúžia perfektne. Zároveň však vyvažujú miesta, kedy sa režisér predlohy nedržal úplne pevnými rukami a niekoľko viac či menej dôležitých bodov pozmenil. Spomeňme napríklad herecké obsadenie postáv Leona S. Kennedyho a Jill Valentine, nepochopiteľné vykreslenie Leona ako totálne nemehlo či pridanie sirotinca, ktoré fanúšikom hier možno nedajú spávať.

Humoru tu nenájdeme veľa, teda aspoň nie toho zamýšľaného. Niektoré scény totiž nechcene pôsobia komicky a je jedno, či ide o hlúpe otázky a konanie postáv, alebo miestami prepálené a nedotiahnuté CGI. Práve pri filme vychádzajúceho z hier je potom na škodu, keď predloha pôsobí podstatne dospelejšie a drží lepšie pokope.

YouTube (screenshot)

Dôraz na detaily a fanservis

Netreba sa ale nechať zmiasť. Stále ide o hernú adaptáciu z nadpriemerného súdka a to aj vďaka dôrazu na detaily. Na policajnej stanici, podzemí aj Spencerovej vile neďaleko za mestom si tvorcovia dali záležať a je to poznať. Všetko sú to pritom významné lokality z hier, kde sa príbeh rozbiehal a postupne v ďalších dieloch aj nepravidelne vracal.

Potešia aj poctivé masky meniacich sa ľudí či zombíkov. Komornejšia akcia v menších priestoroch a s menším počtom postáv tak otvorila dvere maskérom a ich fantázii pri navrhovaní nemŕtvych. Núdza nie je ani o detailnejšie zábery, aj keď nie vždy bolo všetko s kostolným poriadkom. A že by si Raccoon City jedno poriadne vysvätenie zaslúžilo!

Constantin Film

Špeciálnu pozornosť si zaslúži Lisa Trevor, postava tak nepríjemná, že scény s ňou patrili k tomu najlepšiemu, čo tvorcovia vytiahli. Šikovne na nej ukazujú praktiky Umbrella Corporation, až ju v jednom momente využijú ako výrazného hýbateľa deja.

Zbohom Milla Jovovich, na rade je hororové prevedenie

Oproti Resident Evil s Millou Jovovich ide bezpochyby o iný zážitok. Lepší? Pre fanúšikov hier pravdepodobne áno. Na druhej strane film neponúkne žiadne nové hlavné postavy, ako bola napríklad Alice v podaní Jovovich ani príbehové odbočky. Resident Evil: Welcome to Raccoon City zmenil pravidlá hry a je len na divákoch, či im vyhovuje nový, hororovejší štart série, alebo sa vrátia k prvým dvom dielom spred 20 rokov (potom séria nabrala podstatne uletenejší smer).

YouTube (screenshot)

Režisér Johannes Roberts mal pri tvorbe jasnú víziu a viac než obstojne balansuje na hrane filmu a hry. Sústredí sa na detaily, snaží sa hrať na nostalgickú strunu hráčov a nezabúda ani na nepríjemné hororové momenty a budovanie ťaživej atmosféry degradácie mesta.

Nie každý ťah mu vyšiel, no pre rozbeh novej série ide aj tak o veľmi solídne dielo s potenciálom na niekoľko ďalších pokračovaní. Hodnotenia na tunajších aj zahraničných databázach sú preto v tomto prípade možno až priveľmi kritické. Ale taký je život rebootov.

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

HODNOTENIE

7/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú