Najnovšia vedecká štúdia poukazuje na to, že naša planéta už niekoľko tisíc rokov cestuje cez obrovský oblak, ktorý vznikol výbuchom supernovy. Dôkazom majú byť rádioaktívne izotopy železa 60Fe objavené v hlbokomorských sedimentoch, informoval portál Sciencealert.

Izotop železa známy ako 60Fe je najstabilnejším zo všetkých štyroch stabilných izotopov prírodného železa. Jeho polčas rozpadu je približne 2,6 milióna rokov, čo znamená, že k jeho úplnému rozpadu dôjde približne za 15 miliónov rokov.  Najčastejším zdrojom tohto rádionuklidu sú masívne supernovy, ktoré ho po výbuchu vymrštia do okolia.

Vedci tento mimozemský rádioaktívny izotop nachádzajú po celej našej planéte, čo naznačuje, že v minulosti muselo v „blízkom“ okolí dôjsť k výbuchu supernovy.

Nedávno bol dokonca objavený aj v pomerne „čerstvom“ snehu z Antarktídy, ktorý nemá viac ako 20 rokov. Izotop 60Fe dokážu produkovať aj nukleárne zbrane alebo jadrové elektrárne, čo ale nevysvetluje jeho prebytok na Antarktíde.

Screenshot/YouTube

Izotop železa objavený v hlbokomorských sedimentoch

V najnovšom výskume zverejnenom v žurnály Proceedings of the National Academy of Sciences vedci objavili izotop 60Fe v hlbokomorských sedimentoch, ktoré naznačujú, že Zem prechádza cez masívny oblak plný rádioaktívneho prachu posledných 33 000 rokov, informoval web Phys.

Podľa vedúceho výskumu, Antona Wallnera, môže byť „tento oblak pozostatkom predchádzajúcich výbuchov supernov, silným a veľmi jasným výbuchom hviezdy“.

Spomínaný rádionuklid bol extrahovaný z piatich vzoriek hlbokomorského sedimentu a na počítanie jeho jednotlivých atómov bola použitá hmotnostná spektrometria. Celkovo vedci detegovali iba 19 atómov, čo jednoznačne potvrdzuje, že ide o izotopy 60Fe, ktoré nepochádzajú zo Zeme. Vedci tiež zistili, že jednotlivé extrahované izotopy sú rovnomerne rozložené a teda nedošlo k žiadnym zmenám hustoty týchto izotopov už celých 33 000 rokov.

Prekvapivé zistenia

Tieto zistenia však priniesli viac otázok ako odpovedí. Vedci si v súčasnosti nevedia vysvetliť, ako je možné, že izotopy sú rovnomerne rozložené, keď celá slnečná sústava prechádza oblakom LIC (Local Interstellar Cloud), tvoreným z plynu, prachu a plazmy.

Očakávali, že ak je oblak zdrojom týchto izotopov, koncentrácia 60Fe bude najnižšia v najspodnejšej (najstaršej) časti sedimentu a postupne narastie smerom k najvyššej (najmladšej) časti, čo sa však nestalo.

Ilustračný obrázok: Pixabay

Hlavný autor práce Anton Wallner podotkol, že toto rozloženie môže signalizovať, že 60Fe pochádza z ešte starších výbuchov supernov, a to, čo meriame, je nejaký druh ozveny.

Vedci však vo svojej práci uviedli, že najlepší spôsob, ako zistiť príčinu tohto rovnomerného rozloženia, je nájsť väčšie množstvo izotopov 60Fe starých približne 40 000 až 1 000 000 rokov.

Hlbokomorské sedimenty boli súčasťou aj ďalšieho výskumu, ktorý realizoval  medzinárodný vedecký tím vedcov z Japonska a Ameriky, tým sa podarilo v rámci svojho experimentu prebrať k životu mikróby, ktoré ležali pod dnom oceánu 100-miliónov rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom